На Светски дан борбе против трговине људима: Од почетка године идентификовано 28 жртава

На Светски дан борбе против трговине људима: Од почетка године идентификовано 28 жртава

У саопштењу невладине организације АСТРА последњих неколико година годишње се званично препозна око 50 жртава трговине људима у систему социјалне заштите, али се процењује да је сива бројка много већа. Поводом Светског дана борбе против трговине људима, АСТРА је започела акцију „Осликавање слободе“, како би информисала локалне заједнице о постојању трговине људима у Србији, облицима експлоатације и начинима превенције. Уз помоћ уметника из Чачка израдили су мурале са превентивним порукама и илустрацијама са циљем да грађани реагују на чињеницу да се експлоатација догађа у Србији и да се може да се деси свакоме. Према подацима АСТРЕ, доминантан облик трговине људима је сексуална експлоатација, којој су изложене жене и девојчице, а у порасту је и број пословних понуда које наше грађане или грађанке могу довести до радне експлоатације, а којој су подложнији мушкарци. Посебно се истиче да свако може бити жртва, али и трговац, чак и наши најближи.

У последњих 10 година имамо тренд да је трговина људима интерног карактера. То значи да се одвија у границама Републике Србије, да то више нису Молдавке, Украјинке које одлазе у иностранство или долазе код нас да раде, да наши грађани и грађанке не одлазе у иностранство да раде, већ су експлоатисани овде код нас“ – истиче Катарина Ивановић из београдске организације АСТРА и додаје да су у више од 90 процената идентификоване жртве биле држављанке Републике Србије. Она каже да је сексуална експлоатација најчешћи вид, а жртве су жене и девојчице, док је у претходних неколико година било око 40 одсто малолетних жртава.

Светски дан трговине људима установљен је 2013. године у оквиру резолуције усвојене на 68. заседању Генералне скупштине Уједињених нација.

Подели на мрежама

Повезани чланци