Насиље над сеоским женама: ћуте жртве, ћути околина

Насиље над сеоским женама: ћуте жртве, ћути околина

Патријархат, изолованост, економска независност, непоседовање имовине, информација и изостанак подршке институција, карактеристике су којима се описује живот жена на селу. Жене које живе у руралним срединама су, због свега наведеног, у већем ризику од изложености неком виду насиља, због чега је задатак свих нас да до сеоских жена дођемо, закључак је панела Насиље над женама у малим срединама и селима, који је одржан у оквиру дводневне међународне конференције „Снажна жена – снажно село“.

На скупу посвећеном положају и проблемима сеоских жена, коме су присуствовале представнице дипломатског кора Србије, Повереница за заштиту равноправности Републике Србије, активисткиње организација цивилног друштва и жене из села општина Пријепоље, Прибој и Нова Варош, истакнуто је да се у малим срединама о насиљу ретко говори, а још ређе се пријављује. Због такве ситуације немогуће је дефинисати његову распрострањеност, теже је спровести превентивне мере на спречавању и деловати на његовом сузбијању.

Могу да кажем да жене на селу одлично препознају насиље и знају шта је насиље, али немају могућности, ни финансијске ни подршку да изађу из те ситуације, што је највећи проблем. Највећи проблем је када знате како живите, а не можете да одете и немате храбрости – каже Драгана Вељовић из удружења Феномена из Краљева.

СОС телефон који је основао Женски центар Ужице постоји више од четири године и пружа подршку женама из Златиборског региона које су изложене неком виду насиља. Према њиховим подацима, жене на селу изложене су додатним видовима дискриминације.

Када партнер, супруг физички злоставља жену тако што је присиљава током целе трудноће да ради на њиви, од ујутру до увече. До те мере да им не дозвољавају да користе здравствену заштиту током трудноће, он одлучује да ли ће она отићи на преглед или не. Оне немају могућност да одлучују о проширењу породице, рађању – истиче Весна Богдановић из  СОС телефона Женског центра Ужице.

Иако лидер у области родне равноправности, и Канада се још увек сусреће са бројним изазовима када је у питању насиље над женама.

Осам од десет жртава су жене са села. Свака два и по дана жена у Канади буде убијена од стране партнера. Чак 84 одсто убијених жена, је убијено од стране партнера. Ово су озбиљни подаци са којима се сусреће земља, за коју мислимо да толико добро ради – истакла је амбасадорка Канаде за Србију, Северну Македонију и Црну Гору Кети Чаба.

Овај проблем није довољно препознат у локалним самоуправама па није ни третиран на адекватан начин. Град Ужице је међу ретким локалним самоуправама који финансира рад СОС телефона.

Моја локална самоуправа питањем насиља се бави само кроз Акциони план Савета за родну равноправност. У примени претходног акционог плана успели смо да обезбедимо средства за финансирање СОС телефона, али то није довољно. Чак су нам и смањили средства, услуга се финансира пројектно, али бар смо омогућили нашим суграђанкама да могу да разговарају са неким кога не виде и не знају и да добију савет и смерницу шта даље – рекла је Тијана Костић, чланица Одбора за родну равноправност града Ужица.

Удружење СОС из Никшића је препознало потребу да сеоским женама треба прићи, јер је њима тешко, често и немогуће да направе први корак.

За ове две и по године смо негде више од 2.000 жена обишли и са њима разговарали. Неко је рекао да је њима најважније да причају. Оне немају времена од свакодневног посла да причају, немају времена за дружење и друштвене и социјалне догађаје. А и кад негде оду, оне ћуте јер су навикнуте да неко други прича. На тај начин ми градимо са њима поверење, јер смо ми ту за њих и гарантујемо им поверљивост и анонимност – пренела је примере добре праксе из Црне Горе Нада Копривица из организације СОС Никшић.

Конференцију „Снажна жена – снажно село“, Форум жена Пријепоља организовао је у сарадњи са амбасадом Аустралије у Србији, Северној Македонији и Црној Гори, Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији и  Повереницом за заштиту равноправности Републике Србије.

Подели на мрежама

Повезани чланци