Широм света 21. фебрура се обележава Међународни дан матерњег језика.
Ово је дан који подсећа да би о језику требало водити рачуна свакодневно, наводе филолози. Лингвисти већ годинама упозоравају да је ниво језичке културе и писменост у Србији из године у годину све лошији, да има скоро 165 хиљада неписмених, а да чак има и особа са завршеним факултетима које су у ствари функционално неписмене. Све чешће се чује заговарање увођења наставе српског језика и на факултете.
Према последњем попису становниптва из 2011. године у Пријепољу је било 1157 особа без школске спреме, док је са непотпуним основним образовањем било 3441 лице.
Што се тиче језика националних мањина, Србијa, као не тако много земаља у свету, може да се похвали чињеницом да је на њеној територији у службеној употреби 11 језика. Заштитник грађана Зоран Пашалић подсећа да је неопходно донети нови, побољшани и модернији пропис који ће предупредити до сада уочене проблеме у примени и успоставити ефикасан корективни механизам за повреду гарантованог права. На тај начин био би направљен корак напред у практичној примени, без обзира да ли је у питању неки од језика националних мањина, или се ради о употреби српског језика и ћириличног писма.
Овај дан је установљен у знак сећања на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен званичним.