Пољопривредне произвођаче, који су се окупили на другој скупштини пољопривредног удружења „Лимска долина“, највише је занимало шта је договорено у петак на састанцима у Београду, у Министарству пољопривреде и у кабинету министра без портфеља Милана Кркобабића.
Потпредседник ПУ „Лимска долина“ Владан Попадић каже да је начелно договорено да сви произвођачи из градова у којима је прошле године проглашена елементарна непогода, међу којима су Пријепоље и Прибој, добију помоћ у ђубриву, и то 400 килограма по хектару. Потребно је да сви из Управе за трезор изваде структуру биљне производње и доставе у току ове седмице у Удружење.
Министар Недимовић је нагласио да више неће бити посредник између произвођача и хладњачара, да од ове године сами морамо да се изборимо и за цену и за купце, а препоручио нам је да избегнемо посреднике тј накупце, који су у Пријепољу за око 20 до 30 динара мање исплатили малину по килограму у односу на главне хладњачаре – каже Попадић и додаје да ће заједно видети да ли ће оснивати задругу или отворити мини хладњачу у оквиру удружења.
Једно од обећања из Министарства пољопривреде је да ће малина из Лимске долине добити географско порекло.
Председник ПУ „Лимска долина“ Санел Диздаревић каже да су засади малине у нашем крају релативно млади и још увек нису третирани одређеним препаратима што би требало да омогући да добијемо сертификат органске производње.
Један од првих и највећих произвођача малине у пријепољском крају Миливоје Ћировић каже да се цена нижа од 180 динара не исплати.
Биљана Милошевић има око 5.000 садница, а каже да је осим цене битно и да се произвођачи едукују како треба гајити малину, а не да свако прска како хоће.
Како ТВ Форум сазнаје, представници удружења су се већ два дана после Скупштине састали са представницима италијанске фирме која је заинтересована за малину из овог краја.