Према подацима Института за јавно здравље Србије, од почетка октобра 2017. године на територији Републике Србије регистровано је укупно 3732 случаja малих богиња. Најмлађа оболела особа је стара 15 дана, а најстарија 70 година. Већина оболелих особа, односно 95 одсто је невакцинисана, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса. Начелница Службе за здравствену заштиту деце и школске деце др Зорица Грбовић каже да у Пријепољу до сада није забележен ни један случај деце оболеле од малих богиња, а да је одзив родитеља када је у питању вакцинација одличан.
Успешност вакцинације нам је 95 одсто, то је фантастичан успех. Деца долазе, одазивају се вакцинацији тако да имамо колективни имунитет када су у питању морбиле. Спорадични су случајеви невакцинисања, пре свега међу децом ромске популације, или деце која имају контраиндикације, а то је врло мали број који не ремети вакцинацију. Оно што је најбитније, а то је тај колективни имунитет – каже начелница Службе за здравствену заштиту деце и школске деце докторка Зорица Грбовић.
Докторка Грбовић каже да се вакцине редовно испоручују у Пријепоље, јер Завод за јавно здравље Ужице увек има потпуне податке о томе са којим количинама располаже ова служба.
Не смеју да постоје залихе вакцина јер је то континуиран процес. Деца са 13 година примају вакцину и пред полазак у школу и обично тако према броју деце имамо испоруку одређеног броја вакцина. Ми морамо увек да имамо јасно и чисто стање када је у питању складиштење тих вакцина које су увек на сигурном и безбедном месту -додаје докторка Грбовић.
Епидемиолози истичу да је врхунац епидемије малих богиња забележен у марту, али се очекује да епидемија полако почне да јењава. Критична популација је од једне до седам година и веома је битно да се деца предшколског узраста вакцинишу.