УНДП подсећа да је насиље у породици озбиљан проблем који несразмерно више погађа жене и девојчице, и да у Србији, у просеку, сваких 7 до 10 дана једна жена буде убијена у контексту насиља у породици. Стрепња за сопствену и безбедност деце, економска зависност од партнера, страх од осуде друштва, само су неки од разлога што жене не говоре о насиљу и остају у односу у коме су му изложене.

У разговору за Телевизију Форум руководитељка Сектора за родну равноправност Програма за развој Уједињених нација у Србији Маја Бранковић Ђундић каже да се УНДП дуже од једне деценије бави превенцијом и заштитом жена од насиља у породици. Свесни су да средина и институције стављају велику одговорност и терет изласка из насиља на жене, уместо на насилника и околину. Она каже да су обе кампање повезане и да је прва била усмерена на подизање свести јавности о препознавању разлога за насиље у породици, као и на различите улоге и третман жена и мушкараца.

Kампањи „Тиче ме се“ и ове године су се придружиле многе јавне личности које ће на друштвеним мрежама, путем видео снимка, позвати комшије да реагују на насиље и буду подршка женама у својој околини. Међу њима је и Аммар Мешић из Пријепоља, који успешну глумачку каријеру гради у Београду.
Кампања се неће завршити само на споту већ и конкретним смерницама шта свако од нас може да учини како би пружио помоћ жртвама породичног насиља, каже Бранковић Ђундић. Битно је развијати поверење, које постоји у заједници, како би жртве знале да у њиховој близини постоји неко коме могу да се обрате за помоћ и подршку, као и да се насилницима пошаље порука да је њихово понашање неприхватљиво. Насиље у породици не утиче само на непосредне жртве, већ и на њихову децу, ширу породицу, и на целу заједницу – тиче се свих нас.
Иако се најчешће дешава иза затворених врата, насиље у породици је кривично дело. Свако ко сумња да се насиље дешава може то да пријави полицији, анонимним и бесплатним позивом на број 192 или 0800 100 600, док је за информације и подршку, сваког радног дана од 10 до 20 сати, доступан СОС телефон Аутономног женског центра: 0800 100 007.
Опширније у видео прилогу: