Група младих из Пријепоља гаји посебну љубав према рецитовању

Група младих из Пријепоља гаји посебну љубав према рецитовању

У време када су млади све више заокупљени друштвеним мрежама и најновијим информационим технологијама, мало је оних који још увек негују љубав према писању и казивању поезије. Захваљујући ретким смотрама и манифестацијама, на којима имају прилику да искажу свој таленат и спознају своје рецитаторске могућности, ова врста говорне уметности још увек опстаје. Шта је то што младе у Пријепољу привлачи рецитовању и да ли се на тај начин отварају врата и другим креативним активностима проверавала је ученица Пријепољске гимназије Нејра Хурић. 

Пријепоље се одувек могло похвалити добрим рецитаторима који су са доста успеха наступали на бројним такмичењеима и манифестацијама. Ту традицију наставља група младих основаца и средњошколаца, који још увек гаје посебну љубав према овој, помало заборављеној, врсти уметности.

Још као мала сам рецитовала дечије песме. Када сам кренула у школу и када су била актуелна такмичења и различите смотре рецитатора, увек сам учествовала и на тај начин се усавршавала, а усавршавам се и дан данас – почиње причу ученица 8. разреда ОШ „Душан Томашевић Ћирко“ Андреа Несторовић која каже да је имала доста успеха и неуспеха, али је све то за њу била додатна мотивација да настави да се усавршава, а љубав према рецитовању само се још више повећавала.

Ученица Пријепољске гимназије Минела Рондић каже да је прва четворка из математике код учитељица била повод да више времена посвети рецитовању и уопште поезији.

Тада сам открила да знам да пишем и рецитујем песме, али писање својих стихова има посебну чар – каже Минела.

Лазар Цвијовић је трећи разред Пријепољске гимназије. Редован је учесник на готово свим рецитаторским такмичењима.

Од малена сам читао и рецитовао и учествовао на многим манифестацијама и могу да кажем да је то нека посебна љубав – искрен је Лазар.

Код Нејре Хурић љубав према поезији се јавила много касније него према прози.

Од малена волим књиге, али тек од скоро се много више проналазим у поезији и са њом се много боље поистовећујем – каже Нејра чија је омиљена песникиња Сања Микић.

Стручњаци сматрају да рецитовање у одређеном узрасту подстиче интелектуални и емоционални развој човека, обликује и усавршава његову вербалну интелигенцију, али и отвара многа поља креативности. Рецитовање је, пре свега, стваралачки чин. Поезија на путу од текста до гласа доживљава читав преображај, а наши саговорници, који и сами пишу стихове, слажу се да посебну драж даје рецитовање своје песме.

У говорној уметности рецитивање заузима посебно место. Како рече један песник, то је облик говора у којем речи облаче своје најсвечаније рухо.

Шта још о љубави према рецитовању кажу Минела, Андреа, Нејра и Лазар погледајте у видео прилогу:

Подели на мрежама

Повезани чланци