Недовољно кандидатура за изборе за Савете месних заједница

Недовољно кандидатура за изборе за Савете месних заједница

Само 50 особа до сада је предало кандидатуру за чланство у Саветима месних заједница, од очекиваних и неопходних 200. Избори су расписани за 20. новембар, а рок за предају кандидатура је 4. новембар. Да ли ће избори бити одржани у свих 30 месних заједница искључиво зависи од грађана и грађанки и њихове жеље да учествују у раду савета, који представља основни ниво локалне власти.

Чланство у Саветима 30 месних заједница на територији општине Пријепоље броји нешто више од 200 особа. На последњим изборима, који су одржани у октобру 2018. године, била су 283 кандидата у 27 месних заједница. Избори нису одржани у три месне заједнице јер није било довољно пријављених кандидата. Ове године, 10 дана пре истека рока за подношење пријава, кандидатура нема довољно у већини месних заједница.

На данашњи дан имамо поднетих свега 50 кандидатура. У формалном смислу, само бисмо могли спровести изборе у Месној заједници Велика Жупа, где имамо довољан број кандидата и територијалну заступљеност, док у осталим месним заједницама немамо довољно кандидатура. То не значи да их неће бити, али ја хоћу да укажем на рокове. Ми имамо још десетак дана за подношење кандидатура и зато позивам грађане да се пријаве како бисмо могли да спроведемо изборе – каже председник Скупштине општине Пријепоље Изудин Шантић.
Ево апела за људе који поседују енергију, који желе да буду друштвено корисни и помогну нама као локалној самоуправи, без обзира на партију и опредељење. Ми желимо да имамо успешну сарадњу са свим структурама јер не можемо ми да стигнемо да се упознамо са свим проблемима  и да знамо све проблеме месне заједнице – каже председник Општине Пријепоље Владимир Бабић.

За кандидатуру у већим месним заједницама потребно је 20 потписа, док је у мањим месним заједницама довољно само пет потписа подршке.

Тамо где не буду спроведени избори за чланове Савета, Општинско веће ће поставити поверенике који ће водити одређену врсту послова, али неће имати пун мандат и неће моћи да обавља све активности које су делигиране Саветима, тако да повереник неће у целости заменити Савете месне заједнице – објашњава Шантић.

Свесни незаинтересованости грађана и грађанки за учешће у раду Савета, представници општинске власти истичу њихов значај и потребу функционисања.

Немају Савети месних заједница сопствена средства, али имају могућност да кроз буџет делегирају нека питања која треба да се инвестирају и спроводе на подручју месне заједнице – објашњава Шантић.
Избори за савете месних заједница су јако битни избори јер вршење локалне власти почиње баш са тог нивоа. Без обзира што су њихови буџети безначајни, ми покушавамо да средства за месне заједнице из године у годину буду све већа и да они буду ти који одлучују где треба шта да покрпе, поткрешу, да се само организују и мислимо да то само организовање добро иде. Најбољи пример за то је зимско одржавање путева. Међутим, ми смо такав народ, чекамо док што се каже „не дође вода до пода“ да бисмо реаговали, па мислим да ће бити пријављених.Ово је прилика за оне који мисле да би могло боље, да се активирају, да раде на побољашању услова живота и ако треба притисцима утичу на нас да нешто убрзамо или више уложимо код њих – закључио је Бабић.

Међу 50 пријављених кандидата само је једна жена. Упркос иницијативи Удружења Форум жена Пријепоља да се уведу квоте, како би се обезбедило веће учешће жена, локална самоуправа за то није нашла правни оквир. На прошлим изборима било је 13 кандидаткиња, а само четири су изабране, док је 179 места припало мушкарцима.

Подели на мрежама

Повезани чланци