Према званичним подацима у 2019. години у Србији је идентификовано 39 жртава трговине људима, од којих је 25 малолетно, док су у предходних девет месеци 2020. године идентификоване 42 жртве трговине људима, од којих је 16 малолетно.
Жртве трговине људима су у већини случајева жене, девојке и све већи број малолетних лица, којима се првенствено тргује у сврху сексуалне експлоатације.Према подацима Бироа за борбу против трговине људима у овој години у Србији су забележени случајеви где су родитељи подводили своју малолетну децу зарад наплате дугова, за куповину наркотика, алкохола, огрева и слично.
Процес врбовања жртве од стране криминалних група и појединаца одвија се на више начина: од уласка у емотивне везе са потенцијалном жртвом па све до уцена, отмица, присилних радњи и претњи. Друштвене мреже и форуми представљају најзаступљенији вид врбовања потенцијалних жртава, у ком су највише угрожена деца. Ограничење кретања услед пандемије Ковида 19 и слабљење економских прилика, довели су до пораста броја деце која присилно раде на улицама, принудних бракова, као и повећања броја случајева радне експлоатације.

Са циљем да укаже на озбиљност овог друштвеног проблема и значај превенције, организације чланице Антитрафикинг мреже, међу којима је и Форум жена Пријепоља, сваке године уличним акцијама и другим активностима широм Србије обележавају 18. октобар, Европски дан борбе против трговине људима.