Жене Пријепоља о заштити животне средине: Поседујемо богатство којег нисмо ни свесни

Жене Пријепоља о заштити животне средине: Поседујемо богатство којег нисмо ни свесни

Колико се у нашој заједници поклања пажње заштити и очувању здраве животне средине? Какву воду пијемо, какав ваздух дишемо, какве су нам обале река, где се одлаже смеће, да ли су жене задовољне комуналним услугама и управљањем отпадом у општини Пријепоље? Ово су само нека од питања које су покренуле жене Пријепоља у оквиру разговора о заштити животне средине.

На неформалном састанку „И ја се питам“ одржаном у Форуму жена Пријепоља, све учеснице су се сложиле да живимо у још увек здравој животној средини, да нисмо ни свесне какво богатство поседујемо, али неодговорни појединци се максимално труде да наруше овај природни дар. Жене су излистале проблеме који угрожавају животну средину и здравље грађана и грађанки Пријепоља, као што су покушај отварања асфалтне базе у приградском насељу Ивање и стална борба да се то спречи, неконтролисана експлоатација шљунка из река и девастирање њихових обала, што за последицу има промену токова и изливање река са повећањем водостаја. Као велики проблем жене су истакле изградњу мини хидроелектрана и уништавање живог света у рекама, одлагање смећа на обалама река и неконтролисану изградњу базних станица у насељима.

Као највећи загађивачи ваздуха у Пријепољу и околини евидентирана су индивидуална ложишта и Предузеће за производњу пелета “Стар Јела” на Коловрату. Код грађана/ки је присутно опортуно понашање, незамерање и став да други то треба да реше. – Трпељивост је одлика овог народа, речено је на састанку. “Мени смета и ја ћу да трпим, али нећу да се замерам”.

Саговорнице су указале на низак ниво свести грађана и грађанки о заштити животне средине. Предложене су едукације у циљу подизања свести ( медијска кампања, штампање пропагандног материјала који би се делио од куће до куће…).

Изнете су и конкретне примедбе на рад ЈКП “Лим” које не ради посао у најбољем интересу грађана, па је предложено да се смеће износи у раним јутарњим сатима, до 6 сати, да се не стварају гужве на улицама, да се одреде дани за изношење кабастог отпада, да се улице редовно перу и да се уз помоћ инспекцијских органа уведе ред у комуналној хигијени града.

Постављено је и питање медицинског отпада, да ли се он одлаже на адекватан начин? Кланични отпад је поменут као посебан проблем јер се, иако су одређене локације где се може одлагати,  он најчешће баца у најближе реке…

Велики проблем загађења пријепољских река су и отпадне воде које се директно изливају у Лим. Комплетна канализациона мрежа је спроведена у две пријепољске реке Милешевку и Лим. О фабрици за пречишћавање отпадних вода се, за сада, само прича а ништа не предузима, речено је на састанку.

Жене су говориле и како се одговорним понашањем количина отпада у сваком домаћинству може смањити, свести на минимум и селектовати, али све је то узалуд кад се у контејнере баца све заједно. За селекцију у домаћинствима треба припремити све кораке у Комуналном предузећу.

Поменуто је и неодговорно коришћење пестицида у заштити воћа и производњи поврћа, које доводи и до тровања пчела.

Неформалне састанке са женама Пријепоља под називом „И ја се питам“  Форум жена Пријепоља организије  уз подршку Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

Подели на мрежама

Повезани чланци