У Бабинама је у четвртак, 8. августа, прослављен празник Свете преподобномученице Параскеве Трнове, која је слава бабинског храма, и одржан велики Народни сабор који је осми пут окупио четири побратимска села и бројне посетиоце.
Народни сабор у Бабинама се одржао осми пут на простору поред бабинског храма Свете преподобномученице Параскеве Трнове, који 8. августа обележава и храмовну славу. Сабор је започео Светом архијерејском литургијом коју је служио Архиепископ и Митрополит милешевски Атанасије са свештенством. Након литургије и трократног опхода око цркве, освештани су славски дарови и изрезан је славски колач, након чега је организован доручак за званице. Домаћин овогодишње славе био је Бабинац Недељко Кубуровић са породицом.
Честитајући присутнима празник и славу храма Архиепископ и Митрополит Атанасије је рекао да су се сабрали као народ Божији, окупљени у хришћанској православној вери, у љубави и слози.
“Нисмо као лист на ветру него смо чврсто повезани у Господу нашем, у вери нашој, са традицијом и вером наших предака, а усмерени да трајемо, и то баш овде, на овом месту. Показали смо да имамо те особине које су Срби увек имали и у којима ћемо се учвршћивати и даље, и даље их усавршавати”, рекао је Архиепископ и Митрополит Атанасије.
Бабински сабор је започео као окупљање побратимских села – Бабина, Бобова код Пљеваља у Црној Гори, Челебића код Чајнича у Републици Српској и Кратова код Прибоја. Овај скуп, на коме се неговала традицији, пре свега народна песма и игра, прерастао је у сабор који данас окупља на хиљаде посетилаца.
Иако се данас највећи број људи окупља у поподневним сатима, због народног весеља и дружења под шатрама, сабор није изгубио своју основну сврху – очување народне изворне песме, игара и обичаја овог краја, за који побратими кажу да је једно и да га никакве границе не могу изделити. У културно-уметничком делу програма наступиле су бројне изворне групе, инструменталисти, гуслари и здравичари из Србије, Црне Горе и Републике Српске, највише из побратимских и комшијских села. У поподневним сатима су одржана надметања у спортским дисциплинама, а народно весеље је настављено дубоко у ноћ. Побратими су се растали са надом и жељом да следеће године достојно обележе век ипо од подизања Бабинске буне, која је 1875. године захватила овај читав простор, у којем се налазе и побратимска села.
Шта кажу учесници и организатори Сабора у Бабинама погледајте у видео прилогу: