Београдска организација „Из круга“ – Искорак за жене са инвалидитетом

Београдска организација „Из круга“ – Искорак за жене са инвалидитетом

У просторијама организације „Из круга“, једном недељно састају се жене како би кроз дружење и заједнички рад израдиле уникатне капе, уз подршку модераторке, костимографкиње Ане Младеновић. Наташа Јанковић скоро 10 година учествује у активностима, a Невенка Арсеновић, архитектиња и Инес Вићић, неуролошкиња, око две године долазе на дружења у организацију. Инес Вићић је од мултипле склерозе оболела пре 18 година, а Невенка пре 12 година.

Важно је искорачити и отићи међу људе, а ово је једна од тих прилика. Овде се лепо дружимо, на неки начин смо корисни јер ове капе које будемо направиле биће поклоњене некој од болница, у којој су смештене жене оболеле од карцинома, које су остале без косе и којима су капе јако потребне – каже Невенка Арсеновић.

Костимографкиња Ана Младеновић каже да се удружење за заштиту права жена са инвалидитетом зове „Из круга“, што је и била идеја, да жене са инвалидитетом изађу из уобичајеног круга, породичног, из куће, да се друже, да раде нешто.

Само 10 одсто пацијената оболелих од мултипле склерозе прима имуно модулаторну терапију, интерфероне, који успоравају развој болести и смањују проценат инвалидитета.

Колико ја знам, а добро знам, у суседној Црној Гори 25 одсто оболелих добија имуно модулаторне лекове, а и услови су другачији. У Хрватској пацијенти који се могу кретати само уз помоћ помагала, добијају ову терапију. Код нас је може добити само онај ко може да се креће без помагала и да пређе минимум 500 метара што значи да су јако стриктни критеријуми и сужава се избор оних који могу да добију ту терапију – истиче Инес Вићић и додаје да су и архитектонске баријере велике препреке за инвалиде.

Радионице и дружења самоподршке која се организују са психолозима, много су значили Наташи Јанковић, која се, захваљујући њима, лакше уклопила у радно окружење.

Радим, перем тацне. Самостална сам, идем у продавницу, плаћам рачуне – каже Наташа Јанковић која истиче да су јој дружења у организацији веома битна.

Психолошка подршка је веома битна за свако оздрављење, каже Невенка, а унутрашња воља је пресудна.

Невенка Арсеновић
Важно је да човек схвати да нешто може. У неком тренутку нам се учини да ми више ништа не можемо. Ја сам могла да ходам само 100 метара. Сад ходам три километра. Идем на часове плеса. Звучи можда смешно, али ја задајем себи задатке. Није лако плесати са укоченом десном страном, али је на неки начин забавно јер људи су приступачни, ако сте ви приступачни – закључује Невенка уз незваничан податак да је сваки десети човек инвалид, а да они нису видљиви нигде.

Подршка и оснаживање жена са инвалидитетом, заштита њихових права и подизање друштвене свести о положају и вишеструкој дискриминацији жена са инвалидитетом циљеви су београдске организације „Из круга“, која у Србији има своју мрежу организација и план да се и даље шири.

Опширније у видео прилогу:

Подели на мрежама

Повезани чланци