Представљање сеоских жена у медијима – Невидљиве и приказане на неадекватан начин

Представљање сеоских жена у медијима – Невидљиве и приказане на неадекватан начин

Конференцију је организовало Удружење Форум жена Пријепоља у сарадњи са амбасадом Аустралије у Србији, Северној Македонији и Црној Гори, Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women) и Повереницом за заштиту равноправности Републике Србије. Панелисткиње су изнеле податак да су жене цитиране и анкетиране тек у 13 одсто ситуација, док је пракса у Србији и Црној Гори да се, кроз медије, у јавност шаљу мишљења и ставови мушкараца чак и онда када су у фокусу теме или проблеми жене.

Када размишљам о сликама жена у Црној Гори, онда размишљам о њима као о невидљивим факторима друштва зато што врло ретко виђате жене из сеоских средина да су представљене у медијима – истакла је амбасадорка Уједињеног краљевства у Црној Гори Елисон Кемп. 

Један од главних разлога због којих су оснивачице Форума жена Пријепоља покренуле ТВ Форум, је незадовољство медијском сликом жене.

Да нисмо формирали телевизију, нашу медијску кућу, коју ми зовемо сигурна медијска кућа, ја бих сигурно изашла из новинарске професије. Али смо се ми потрудиле, активисткиње Форума жена Пријепоља, да друге новинаре и новинарке придобијемо у нашу медијску кућу и да радимо онако како мислимо да треба, да радимо професионално и да поштујемо етички кодекс и да будемо увек на снази жена. Да нам жене и промоција родне равноправности буду увек на првом месту – изјавила је председница УО Форума жена Пријепоља Милева Малешић.

Мирјана Тешевић из Форума жена Пријепоља је рекла да је довољно прелистати дневне новине или погледати информативне емисије на телевизијама са националном фреквенцијом да би се закључило какав је положај жена у медијима.

Осим 10-15 жена из Владе и институција, других жена у тим ударним терминима и на ударним странама, нема – закључила је Тешевић.

За креирање простора у коме ће се чути различити женски гласови и политике, залажу се већ 10 година и чланице БеФем-а.

Медијски мониторинг је један врло важан активистички, теоријски, али и институционални инструмент јер је заправо поље медија, поље где се формира политичка култура и зато је важно га изнова пратити. Оно што је важно нагласити је и да чак у примерима добре праксе имамо кључне медијске тенденције када су жене у питању, а то су естетизација, сексуализација и објектификација. Тако да мислим да слика није обећавајућа – истакла је Јелена Вишњић из БеФем-а.

На скупу је речено да закони и стратегије нису успели да обезбеде равноправност жене и мушкараца у пракси, због чега су овакви догађаји од изузетне важности за стварање културе једнакости.

Не обраћају нам се у оној мери колико ми знамо да постоје драстични случајеви дискриминације. Ми никада никога нисмо остављали до краја. Ишли смо и по ивици, да бисмо указали на проблем – изјавила је Повереница за заштиту равноправности РС Бранкица Јанковић.

Амбасадорка Уједињеног краљевства у Црној Гори Елисон Кемп је изјавила да се у Британији припрема пројекат вредан девет милиона фунти, а који за циљ има да стави жене у центар медија. Амбасада у Подгорици, као и Амбасада у Београду, размишљају како можемо да ојачамо глас жена у медијима.

У раду дводневне међународне конференције „Снажна жена – снажно село“ учествовале су активисткиње невладиног сектора, представнице општинских тела за родну равноправност и жене са села из региона југозападне Србије.

Подели на мрежама

Повезани чланци