Како збринути старије особе у Пријепољу – недовољно развијене социјалне услуге смештаја

Како збринути старије особе у Пријепољу – недовољно развијене социјалне услуге смештаја

Мрежа социјалних установа за смештај одраслих и старијих особа на нивоу Златиборског округа је веома слабо развијена, а старењем популације потреба за оваквим услугама се повећава. Капацитети домова су веома ограничени и углавном попуњени, а у Пријепољу не постоји ни прихватилиште за одрасле и старије особе. Ни друге социјалне услуге попут помоћи у кући и хранитељства за ову категорију становништва нису развијене у довољној мери.

У Златиборском региону постоје укупно три дома за старије особе, два државна у Пожеги и Ужицу са углавном попуњеним капацитетима и један приватни у Прибоју. У претходне четири године поднето је 26 захтева, а у домове смештено 16 особа из Пријепоља, међутим како у Центру за социјални рад наводе, бројеви не осликавају стварне потребе.

У току поступка збрињавања и смештаја многа лица не желе да буду смештена у установе социјалне заштите и тад ми радимо на њиховом збрињавању у оквиру породице или средине у којој живе кроз друге видове услуга као што је помоћ у кући која је развијена у Пријепољу и имамо велики број корисника и геронто домаћица. То је један од начина да те особе не подносе захтеве за смештај, јер одлазак у другу средину и град је за њих велики стрес и углавном не прихватају – истиче – социјална радница у ЦЗСР Пријепоље Славица Пушица.

Највећи проблем код смештаја старијих особа без породичног старања јесте њихово ургентно збрињавање у ситуацијама када заврше болничко лечење, а потребно је време за процедуру смештаја у дом или неку другу установу. Тај прелазни период, требало би да проведу у прихватилишту за одрасле и старије особе, које општина Пријепоље за сада нема.

Оснивање прихватилишта је у надлежности локалне самоуправе и Центар за социјални рад је покренуо поступак да се, ако буде могуће у односу на финансијска средства отвори прихватилиште где би смо могли да збрињавамо ове особе, не само из Пријепоља, већ и из Прибоја, Нове Вароши, Сјенице и шире. Ми смо тренутно у оквиру заштићеног становања, иако ту нема услова, али немамо другог решења, опремили дневни боравак где корисници проводе своје време до трајног смештаја – објашњава Славица Пушица.

У Центру напомињу да су у појединим ситуацијама кориснике морали привремено да смештају у објекте Милешевске епархије и Исламске заједнице Србије. Као једну од могућих опција за збрињавање виде хранитељство за одрасле и старије особе.

Због тога што су то старе особе и због тежине посла људи се ретко одлучују да се баве хранитељством за одрасле и старе. Ми имамо развијено хранитељство за децу и младе и годинама је то неких од 10 до 12 породица, али нажалост овај вид хранитељства код нас није развијен – каже Славица Пушица апелујући  на све породице које су заинтересоване да се јаве Центру за социјални рад.  

Покушаји Центра за социјални рад да се у Пријепољу нађе адекватан простор за дом постојали су још ’90-их година, али се због нерешених имовинско-правних односа нису реализовали. Чињеница је да су за овакву инвестицију потребна велика финансијска средства и едукован кадар, али је ово и велики проблем којим би локална самоуправа требало више да се бави.

Подели на мрежама

Повезани чланци