Мештани и мештанке Камене Горе покренули су прикупљање потписа за петицију којом траже поновно стављање у функцију амбуланте у овом селу и коришћење примарне здравствене заштите, због чега сада морају да преваљују дуг пут до Пријепоља, који је и скуп, јер организованог превоза до села нема.
Прикупљање потписа за петицију покренуто је на иницијативу жена из Удружења “Каменогорке“. Мештани и мештанке, као и бројни викендаши и посетиоци, сложно су се одазвали и до сада је прикупљено више од 180 потписа подршке. Иницијатива и молба ће бити упућени на више адреса: Дому здравља Пријепоље, Министарству здравља, Здравственом центру Ужице и Општинском већу.
„Сви су обећавали и сви сматрају да је то реално неопходно. Није то неки хир, тако да кажем. Резултат је такав, какав је, амбуланта је затворена и пропада и ако може да се реши тај проблем. Причали су нам да немају кадра, да нема сестара. Мењајте закон“, каже Ирина Глушчевић, председница Удружења „Каменогорке“.
Мештани овог планинског села, које има амбицију да постане једна од главних туристичких дестинација Пријепоља, користили су услуге амбуланте до почетка Ковид пандемије. Сада, принуђени су да до здравствених установа у Пријепољу иду својим превозом, а знатно чешће таксијем. Половина пута до Бара је обновљена али је друга у катастрофално лошем стању, па ова услуга износи 4.000 динара, а веома често таксисти избегавају да дођу до села. Сматрају и да је раздаљина од више од 20 километара превелика у хитним случајевима.
„Може некога да уједе пчела, оса, стршљен. Треба стићи до Пријепоља. Ко је алергичан не може да издржи. Велики је проблем што амбуланта овде не ради“, каже Каменогорац Раде Кијановић
„Мештани су махом сами, нема млађих да помогну старијима. Требало би ту да буде. Многи немају пензије или имају пољопривредну, то је мала пензијица. Ако му препишу ињекције мора да сваки дан да иде у Пријепоље, да даје по 4.000 да прими ињекцију. Скупо је и тешко да се одржи то“, прича Стана Недић.
Иницијативу су подржали и викендаши, од којих су неки временом постали мештани. Игор Стојковић из Параћина се овде стално настанио 2021. године. Каже да Каменој Гори фали боља расвета у центру села, места за одлагање отпада, завршетак реконструкције пута и амбуланта.
У згради, наменски направљеној за амбуланту, постоји и стан за медицинско особље, а до 2020. године свакодневно је радила медицинска сестра за коју сви имају само речи хвале, а једном недељно долазио је лекар из Пријепоља.
„Мајка ми је била непокретна кад је медицинска сестра ту радила. Доктори су долазили. Ја сам ишла недељно да ми препишу терапију за мајку, а медицинска је сестра долазила скоро увек. И кад јој није радно време, кад год сам је звала она је долазила кући да ми да савет или помогне“, сведочи Стана Недић о времену када је амбуланта радила а медицинска сестра становала у Каменој Гори.
Каменогорци и Каменогорке су свесни да нису јединствени већ да исти проблем деле и друге сеоске средине. Хоће да се удруже и да заједнички траже да се амбуланте отворе.
Рад у амбуланти је обустављен у време Ковид пандемије и до данас није поново успостављен. Слично се десило и са другим сеоским амбулантама у општини Пријепоље.
Пројекат „Локал прес Лаб 2.0“ је развијен и подржан од стране програма „Медијски инкубатор за Западни Балкан“ Free Press Unlimited, који је финансиран од стране Министарства спољних послова Холандије а реализују га чланице ПУ „Локал прес“.