Маме су Закон – обештећење породиља по одлукама Уставног суда (АНКЕТА)

Маме су Закон – обештећење породиља по одлукама Уставног суда (АНКЕТА)

Одредба Закона о финансијској подршци породици са децом, према којој су мајке морале да имају најмање шест уплаћених зарада да би на породиљском одсуству примале минималац, недавно је проглашена неуставном. Из удружења „Маме су закон“ наводе да је, од јула 2018. од када се Закон примењује, до марта ове године, око 9000 жена примало мање од минималне просечне зараде у првих годину дана бебиног живота, па се сада поставља питање на који начин ће оне бити обештећене. Такође, упозоравају да су Законом и даље дискриминисане незапослене и економски неактивне жене као и жене које самостално обављају делатности.

Рок за обештећење оних који су погођени одредбама Закона о финансијској подршци породици са децом које су у мају ове године проглашене неуставним је шест месеци, па је удружење „Маме су закон“ предложила могуће решење за око 9000 жена које су током породиљског и одсуства ради неге детета добијале накнаде мање од минималне зараде.

Инсистирамо на томе да Министарство за бригу о породици или упути јединствено упутство органима јавне управе и пошаље јасну поруку кроз медије, нарочито оне са националном покривеношћу на који начин жене могу да се обештете или да то учине самостално, пошто је ово држава која се хвали напредовањем електронске управе па не би било лоше да ако већ има те податке да самостално одраде тај задатак – истиче председница удружења „Маме су закон“ Татјана Мацура.

Такође, неуставном је проглашена и одредба да се искључује право на накнаду плате родитељу за време одсуства ради посебне неге детета, у случају да је већ остварено право на додатак за помоћ и негу, док су пољопривредне осигуранице, којима су пре одласка на породиљско одсуство рачунао просек зарада у претходних 24 месеца, сада изједначене са другим женама и рачуна им се просек од 18 месеци.

У Удружењу подсећају да су Законом и даље вишеструко дискриминисане жене које самостално обављају делатности којима се накнада обрачунава по неповољнијој формули у односу на друге запослене жене.

Када се одлуче да прошире своју породицу оне бивају кажњене и приморане да или привремено затворе своје фирме или да практично наставе да раде и одрекну се породиљског одсуства. Друга ствар је да оне не могу породиљско одсуство да поделе са супругом. Понекад би им значило да партнери могу да преузму ту обавезу и да оне могу да наставе да раде јер неки послови не трпе изостанак. На пример, књиговође, зубарке, фризерке, козметичарке… не трпе изостајање јер ће изгубити клијенте и којима процес затварања фирми представља вишеструке губитке. Трећа ствар која је проблематична је да предузетнице не могу да користе двогодишње одсуство као у случају других жена које су родиле треће детенаводи Мацура.

Најављену подршку државе породиљама у износу до 5000 евра, виде као значајну, али је потребно усмерити на прави начин.

Искрено се надам да ће ова мера подршке бити стављена на породице које очекују своје прво или друго дете. Наравно да то није довољно, и да је много неопходније да се створи оквир у ком ће се породице задржавати у Србији, јер поред великог пада наталитета ми имамо и велики број миграција у земље на Западу Европе у којима је квалитет живота значајно бољи.  Управо на томе држава треба да ради да се побољша животни стандард и да породице имају извесну будућност – додаје Татјана Мацура.

На исправљању пропуста актуелног Закона би и даље требало радити, не само са фокусом на финансијску подршку, већ и на друге мере које ће побољшати наталитет, али и положај родитеља у Србији.

Хтели бисмо да чујемо ваше мишљење да ли држава Србија у довољној мери подстиче рађање и зато вас позивамо да попуните анкету, која ће на нашем порталу бити доступна до 15. августа. Резултате анкете искористићемо у истраживању које радимо. Ваши одговори су сигурни, а тајност података загарантована.

Подели на мрежама

Повезани чланци