Настава у средњим школама: Пола ђака у клупе, пола код куће

Настава у средњим школама: Пола ђака у клупе, пола код куће

За ученике основних и средњих школа у Србији у уторак је почела школска година. Основци млађих разреда целокупно градиво пратиће у школским клупама, док ће ђаци старијих разреда основне школе и средњошколци одлазак у школу комбиновати са наставом на даљину. Како овај модел рада изгледа у пракси, проверили смо у Економско-трговинској школи у Пријепољу.

На уласку у школу постављене су дезо баријере, а без заштитне маске није дозвољен улазак. Будући да је свака школа имала одређену дозу аутономије у организовању рада, на основу упутства Министарства просвете, али и кроз разговоре са наставницима, ђацима и њиховим родитељима, све три пријепољске средње школе одлучле су се за комбиновани модел рада.

Ермедин Дуран, директор Економско-трговинске школе објашњава да комбиновани модел значи да половина једног одељења, првих 15 ђака по евиденцији у дневнику, долазе у школу једне недеље, док друга половина наставу прати код куће, преко платформе РТС Планета и Гугл учионице. Следеће седмице долази до замене група, а предметни наставници проверавају да ли су сви ђаци током онлајн наставе испунили задате обавезе.

У првој недељи највећа пажња посвећена је првацима, па обе групе ђака првог разреда похађају наставу у учионицама ова прва четири дана школске године. То је важно како би се упознали са школским обавезама, наставницима, одељењем, регулисали потврде око градског превоза, осигурања и слично, каже директор школе.

Додатни изазов имају средње стручне школе које морају организовати и часове вежби или стручну праксу, која се не може радити онлајн.

Дуран је похвалио сарадњу са родитељима, али и одговорност ученика у спровођењу мера превенције. Додао је да и наставни кадар и помоћни радници имају више посла него раније и истакао да се једино уз добру организацију, одговорност и посвећен рад могу превазићи изазови које је пред цео образовни систем поставила епидемија Корона вируса.

Подели на мрежама

Повезани чланци