Одборнички састав у СO  Пријепоље – лојалност на уштрб образовања и младости

Одборнички састав у СO  Пријепоље – лојалност на уштрб образовања и младости

Пријепоље се већ одавно назива „градом старих“. Рекло би се са правом, јер млади константно одлазе из општине која спада у групу девастираних, односно најсиромашнијих општина у Србији. Да тај епитет заслужује показује и старосна структура одборника и одборница у локалној Скупштини, чији просек година премашује границу од 50. Доказ више је и чињеница да међу доносиоцима одлука нема млађих од 30 година.

У одборничким клупама Скупштине општине Пријепоље седи 41 одборник и одборница који су распоређени на осам изборних листи.  Само 11 места припада женама чиме није испоштована законска квота од 40 одсто мање заступљеног пола. Просечна старост одборника и одборница је 51,5 година. У  таквој структури знатно су старији мушкарци, чији је просек 53 године, док су жене за скоро 10 година млађе и њихова просечна старост је 43,6 година.

Ако анализирамо старосну структуру одборничких група, изузимајући три изборне листе које имају по једног одборника, видећемо да је најмлађа одборничка група Странке правде и помирења, са четири места у Скупштини, и просечном старошћу нешто изнад 42 године. Следи новоформирана партија Бошњачко српски савез, са четири места и просеком од 47,5 година. Демократска партија Санџака, са три одборничка места у Скупштини, има просек година нешто испод 50.

Просечна старост најбројније одборничка групе, коалиције „Александар Вучић, Ивица Дачић – За нашу децу“ је непуне 52 године. Ову листу чине Српска напредна странка, Социјалистичка партија Србије, Српска радикална странка, СТУБ и Партија уједињених пензионера Србије из чијих редова, логично,  долази најстарији одборник у актуелном сазиву локалне скупштине. Љубиша Васојевић има 72 године и други пут је у скупштинским клупама. Сматра да је просек година одборника реална слика Пријепоља.

Љубиша Васојевић, ПУПС
најстарији одборник у СО Пријепоље
Ако узмемо чињеницу да у Пријепољу живи 8 хиљада пензионера, а да има око 30 хиљада уписаних бирача, нешто мање је оних који излазе на изборе, онда су практично четвртина бирачког тела пензионери. И у овом сазиву имамо 7-8 пензионера и то практично одражава тај број. Мислим да пензионера увек треба да буде међу одборницима, не баш велики број, јер ја никада нисам био за то да пензионери треба да воде неку високу политику и да заузимају високе функције, али сам за то да треба да буду неки корективни фактор. Мислим да је то добро и позитивно и да са нашим животним искуством можемо да допринесемо бољем раду парламента – сматра Љубиша Васојевић.

По просеку година најстарија је одборничка група Санџачке демократске партије и Социјалдемократске партије Србије Заједно за Пријепоље – Расим Љајић“. Њихови одборници у просеку имају 54,5 године. Куриозитет представља чињеница да баш из њихових редова долази најмлађи одборник у актуелном сазиву. У питању је Елвин Бањица који, са 32 године, броји свој други одборнички мандат.

Поред те части што сам најмлађи одборник, то са собом носи и одређену одговорност. Свака нормална особа која се бави политиком зна да је то одговоран посао и да се ту мора улагати велики труд и напор. Тако ја и доживљавам скупштину. Што се тиче искуства у нашем локалном парламенту мислим да сам тек у овом другом сазиву стекао неке праве вештине када је у питању реторика, да умем да заступам интересе грађана, да умем да заступам интересе младих и осталих групација који искажу одређене проблеме – каже Елвин Бањица.

Старосна структура одборника и одборница – реална слика Пријепоља?

У актуелном сазиву пријепољске скупштине по 11 одборника и одборница се налази се у старосној групи од 30 до 39 година. Њих деветоро је у групи од 60 до 69 година. Осам одборника је старости од 40 до 49 година, док два одборника имају више од 70 година. У скупштинским клупама сада нема млађих од 30 година. 

Сигуран сам да је ово реална слика Пријепоља. Ми имамо  највише одборника. Водимо рачуна о свему, а опет мислим да одборник мора иза себе да има неко искуство. Одборник који има испод 30 година, нема то искуство. Наравно, ми морамо да имамо и младе. Мислим да су квалитетни, активни у скупштини, али је опредељујуће то искуство. Садашњи просек је заиста једна реалност – сматра дугогодишњи одборник и председник Општинског одбора Санџачке демократске партије Есад Хоџић.

Његов партијски колега Елвин Бањица сматра да у процес доношења одлука у локалној заједници треба да буде укључено много више младих људи.

Елвин Бањица, СДП
најмлађи одборник у СО Пријепоље
Мислим да је активизам младих генерално проблем у целој нашој држави из простог разлога што млади у политици не виде неку сатисфакцију, у смислу стварања боље будућности или неке повећане друштвене одговорности, већ политику углавном доживљавају као средство преко кога ће доћи до неког радног места. Ја мислим да је то кључни проблем који се пласира младим људима у политици, а то је да је политика = радно место. Када људи схвате да политика није радно место, већ да је то однос према средини у којој живе, мислим да ће нам свима бити боље. Наравно да забрињава чињеница да у групи од 20 до 30 година немамо ни једну младу особу која се бави политиком и мислим да то треба да мењамо у будућности. Али, то не зависи много од политичара старије генерације, нарочито не од политичких партија. Свако себе види у неком послу и свако доноси одлуку самостално. Бар се надам се да самостално доносе одлуке. Ја сам у 26. години постао одборник. Мислим да је то једно добро искуство и сматрам да тек онда када млади људи уђу у тај процес, могу видети колико неке ствари не функционишу баш онако како они мисле. Много је то теже у пракси, него што се то представља јавности – сматра најмлађи одборник.

Мишљење Елвина Бањице дели и најстарији одборник.

Мислим да више младих треба да седи у одборничким клупама. Од 41 одборника мишљења сам да би макар два- три омладинца од 20 до 30 година требало да се нађу међу одборницома, да се чује и њихов глас. Има ту сигурно талентоване деце која могу да допринесу бољем раду скупштине, активнијем деловању за општи интерес грађана – сматра Васојевић.

Образовањеуслов за креирање листе?

Када је у питању образовна структура одборника и одборница, према подацима који су наведени на изборним листама приликом подношења кандидатура, више од 50 одсто, тачније 27, поседује високо или више образовање. Преовладавају дипломирани економисти (4), два доктора стоматологије и један дечији хирург, по два дипломирана правника и социјалне раднице, два дипломирана просторна планера, три професора (српског језика, географије и физичке културе), два инжењера технологије, по један грађевински и машински инжењер, као и инжењери електротехнике и технологије.

Највише одборника, шест, поред свог имена на изборној листи је уписало занимање приватни предузетник. Ту су и пензионери, машински техничари, угоститељи, металостругари, пољопривредници… Којим критеријумима се воде политичке партије приликом састављања изборне листе?

Есад Хоџић,
председник ОО СДП
Формирање изборне листе је врло комплексан и захтеван процес. Захтева добру анализу, доста информација, сагледавање, како особина појединца, тако и његовог образовања, статуса, пола, утицаја на средину, локацију са које долази. Веома је то комплексно. Ми свакако водимо рачуна о свему томе. Са једне стране прилагођавамо се закону и његовим одредбама које вам налажу да морате да имате заступљеност женског пола на листи. Са друге стране морате да имате и тај образовни и професионални профил. Мислим да наша листа управо то и одражава и увек имамо квалитетну листу – каже председник ОО Санџачке демократске партије Есад Хоџић.

Председник Општинског одбора Странке демократске акције Санџака, Едиб Кајевић, који себе сматра јединим правим опозиционим одборником у Пријепољу, каже да свака политичка странка на свој начин креира своју одборничку листу.

Едиб Кајевић,
СДА Санџака
СДА Санџака у својој организацији има и асоцијацију младих и организацију жена. Председништво странке и сви остали у ланцу дају предлоге кандидата који ће се наћи на листи. Коначну реч о томе даје председништво странке на основу критеријума који се усвоје на страначкој изборној комисији. Води се рачуна да млади и образовани људи у одређеном проценту буду заступљени на нашој листи. Тешко је одлучити да ли предност дати младим и образованим или онима који су одани и за које знате да су вам сигурни и да вас код доношења неких битних одлука неће изневерити. Закон је дао могућност да су одборници власници својих манадата и у тој ситуацији странке, хтеле то или не, морају да воде рачуна кога ће поставити на листу. Често то буде на уштрб оних неких млађих, квалитетнијих, образованијих који би, можда, дали неки бољи допринос, али сте принуђени да због једне такве ситуације ви постављате  људе који су вам сигурнији и који су од поверења тако да гледате да помирите те две ситуације, да имате младе и образоване људе на листи, али и оне који су вам одани и лојални страначкој политици – сматра Едиб Кајевић.

Кајевић додаје да у данашње време није ни мало једноставно саставити квалитетну  изборну листу.

Предлог СДА Санџака је увек био да се одборници бирају именом, да избори буду директни, да не иде листа испред кандидата, него да се кандидати именом и презименом, односно својим биографијама бирају на изборима. У тој ситуацији би био један потпуно другачији однос. Тек онда би до изражаја дошао квалитет. Докле год је овакав закон који даје  предност странкама које су власници мандата, странке ће увек бирати лојалније на уштрб оних који су квалитетнији, образованији или, можда, могу у том тренутку дати боље резултате –  изричит је Кајевић.

Одборници и одборнице – изабрани представници народа?

Према речима Кајевића веома је битно каква је структура одборника у Скупштини. Они су изабрани представници народа и њихова улога је да доносе одлуке у име својих бирача па би своју дужност требало да обављају на транспарентан и одговоран начин.

По садaшњем сазиву се види да нема квалитетне дискусије. То је нешто што је евидентно. Сви грађани то виде и указују на то. Имате одборнике који за четири године и не изађу за говорницу, апсолутно ништа не кажу на оно што је тема. Са друге стране, имате одборнике који дискутују о нечему што уопште није тема. Све то нам говори да квалитет оних који се кандидују на листама није на нивоу који би требао да буде. Мислим да у нашем граду сигурно има људи који могу да дају бољи допринос у раду Скупштине од одборника који се налазе на одређеним листама, али једноставно не могу да дођу до изражаја управо због тога што странке кадрирају гледајући да помире концепт лојалности и онога што је образовање и стручност. У актуелном сазиву, на папиру, имате и образоване и квалитетне људе са којима, када изађу из сале, можете да разговарате о свим могућим темама, али се на скупштини не јављају за реч. Једноставно су под неким страначким притиском да се што пре скупштина заврши, да се изгласа то што треба да се изгласа и да идемо даље – искрен је дипломирани економиста и бивши члан Општинског већа Едиб Кајевић.

Знатно блажи у оцени структуре садашњег сазива скупштине је Есад Хоџић.

Ја врло често на седницама скупштине знам да прозовем одборнике због неактивности, због нечитања материјала. Мислим да одборнички манадат, који траје четири године, треба схватити са једном великом дозом озбиљности. Мислим да су одборници сада активнији, да више читају, да више учествују у расправама и да више учествују у доношењу одлука – сматра члан владајуће већине у СО Пријепоље Есад Хоџић.

Иако Скупштина општине све време доноси одлуке које утичу на живот свих грађана и грађанки, било усвајањем различитих планова или усвајањем конкретних пројеката, све је мање младих и образованих људи у скупштинским клупама. Један од разлога је тај што не желе да буду део политичких партија и што политику доживљавају као нешто што ће их касније коштати угледа.

На жалост, у целом друштву је таква слика. Делом је наметнута, а делом је заиста таква, да је политика оно нешто најгоре. Људи то тако посматрају, а не би требало да буде тако, јер, да се не лажемо, општине води политика. Политика бира људе на јако битне функције које утичу на живот свих грађана и због тога мислим да је узрок свему томе једна слика која је, на жалост, створена од почетка вишестраначког система. Код нас иде прича да све што је лоше  то је политика. То је корумпирано, то је блато једно у коме се они ваљају и свађају, а после тога седе заједно и пију кафу. Све то ствара један отклон код људи који би могли да дају свој допринос. Мислим да људи не треба тако да размишљају. Свако ко има амбиције и неке своје ставове, које може да предложи кроз политичке странке и представи их грађанима, треба то да уради. Да ли ће то бити на скупштини или на одбору странке, то је до саме организације, али свакако треба да се укључе и дају свој допринос. Јер, ако сви будемо бежали од те одговорности и гледали на то као на нешто најгоре, а то утиче на живот свих нас, бојим се да нас то неће довести до срећног краја или неког доброг резултата – не баш оптимистичним тоном закључује Кајевић.

Одборничка структура у Скупштини општине Пријепоље у току писања овог текста се променила. Из скупштинских клупа на позицију председника Општине именован је Драго Попадић (35), док је за његову заменицу изабрана Емира Ровчанин (33). Њихова места заузелe су Душка Бајић (44) и Самира Ћосовић (49) па је очигледно да ће се, након што им буду верификовани мандати на првом наредном скупштинском заседању, просечна старост у пријепољској скупштини још више повећати. 

Подели на мрежама

Повезани чланци