Огледало Пријепоља – смећа је свуда превише, само је чистача премало

Огледало Пријепоља – смећа је свуда превише, само је чистача премало

На нашу анкету објављену на порталу Форум Инфо о задовољству корисника комуналним услугама, пристигло је 205 одговора. Велики одзив и одговори показали су како је ова област у Пријепољу недовољно прилагођена потребама свих и да проблема није ослобођен ниједан део наше општине. Готово се у сваком одговору помиње смеће, кога има и по улицама, рекама, проширењима поред пута, али и да се оно које је у контејнеру не одвози редовно. Шта је узрок оваквог стања, одговоре смо потражили у Јавном комуналном предузећу „Лим“, које врши услугу одношења смећа.

„Хаос“, тако у једној речи корисници комуналних услуга који су одговорили на нашу анкету, описују стање са смећем у нашој општини. У више речи, из Јавног комуналног предузећа „Лим“ кажу да за то постоје разлози: велика количина смећа, недовољан број радника на одношењу и стара механизација која се често квари. Одлуком о комуналном уређењу и хигијени дефинисано је да се смеће у приградском насељима односи једном недељно, у Бродареву два пута, а у центру града сваки дан осим недеље. Све је то недовољно, показује стање на терену и одговори у анкети, нарочито у летњим месецима када се количина смећа знатно повећа због прилива већег броја становника. 

Када смо у могућности, када има довољан број људи, ми у појединим местима где се појаве велике количине отпада уводимо и поподневне смене. Два пута се ради током дана, два-три пута у току недеље. Например, у Великој Жупи је  дефинисано да се смеће износи једном у току недеље, а дешавало се да смо прошле и претпрошле недеље смеће износили и три пута – истиче Кенан Ровчанин, из Радне јединице „Комунални објекти“.

У контејнерима свега и свачега, око контејнера исто. Такве слике су наша свакодневица, а биће изгледа још дуго, јер Комунално је дужно да износи само комунални отпад, док за остале врсте отпада нема регулисаних процедура.

Ту је и отпад пољопривредног порекла, животињског, ту је и кабасти отпад. Нико не води рачуна о томе шта ће бацити. Ми то покупимо, није да морамо, али нема ко други, некада и машинама. Има пар локација у граду, код Светлости, ту долази наш ровокопач да покупи смеће. Људи у летњим месецима реновирају станове и куће, па нам свашта избаце. Проблем је што још увек није нађена локација за одлагање тог кабастог и грађевинског отпада који не мора да иде на депонију – прича о овом проблему Ровчанин.

Ова летња сезона пролази без ангажованих радника на јавним радовима, што је раније знатно олакшавало рад на терену. Све је спало на 22 радника и возаче који раде на изношењу смећа.

То је недовољан број. Раније је, како су ми моје колеге причале у свим поставама било по четири или пет износача смећа плус возач. Ми данас имамо само две поставе где су четворица радника и један возач. Ми на то не можемо да утичемо, не можемо да запошљавамо људе, јер постоје законске одредбе, потребне су сагласности Министарства. Да имамо довољно запослених, све би било другачије.

За запошљавање одговорна је Општина Пријепоље. Ако се узме у обзир и да су радници на изношењу смећа углавном ангажовани на привременим и повременим пословима, неко би коначно требало да уозбиљи ствар, јер је критичних места у Пријепољу је све више. Као једно од најкритичнијих, Ровчанин истиче Миоску. Контејнери се пуне брзином коју често нису у могућности да испрате радници Комуналног који су дужни једном недељно да их испразне, али раде то и чешће.

Ми се трудимо колико можемо. Већина грађана није свесна  колико су наши радници потрошени у послу. То је стварно један претежак посао. Они морају да купе смеће без обзира на све временске услове, не можемо да станемо. Ако ћемо да причамо како је на западу и у мало уређенијим друштвима, ти људи су боље плаћени и са бољим условима за рад – закључује наш саговорник.

Ровчанин истиче да је у припреми нови нацрт Одлуке о комуналном уређењу и хигијени, чиме би требало да се пропише чешће изношење смећа. Све ће то захтевати већи број радника, што ће за собом повући и повећање цена комуналних услуга.


Погледајте неке од одговора из анкете:

  • 38 кућа користи један контејнер, одношење плаћа 12 кућа, остали не.
  • Нередовно одношење смећа. Трава у парковима нередовно покошена. Парк Народних хероја неочишћен, иако је велики број деце у њему.
  • Две недеље не покупе смеће, а рачуни редовно стижу. Нема довољно контејнера на местима где би требало. Улице су прљаве пуне отпада као и све јавне површине.
  • Где год се окренете смеће на видику, све је зарасло у коров па чак и најужи део града, око река, око Дома културе, једноставно речено хаос. Једино пошишају траву око Дома кад је нека манифестација. Вероватно је проблем недостатка радника па предлажем овим из Општине да почисте град и наравно да склоне псе са улица јер је немогуће прошетати градом а не зарадити или ујед или макар страх да се мора саљевати страва, а то могу једино са пријемом радника који ће да чисте и то константно. Ако нису у стању обичне ствари да реше могу онда да се културно склоне па да дођу они који то могу.
  • Направљена депонија у сред насеља, померани контејнери како коме одговара, ни комунално ни инспекција не реагује већ годину и више.
  • Не могу да долазе да односе смеће из разлога што имају само једног возача који сме да уђе у нашу улицу. Ако је он на одмору ми се можемо затрпати смећем. Рачуни за комуналије се уопште не достављају на адресу!
  • Насеље Беглуци нема контејнере. У горњим Беглуцима се стварају велике дивље депоније. Овај проблем је већи од било ког другог комуналног проблема.
  • Зато што су контејнери константно пуни по насељима, не плаћају сви комуналне услуге. Ми који плаћамо немамо где да одлажемо, а зато они који не плаћају доносе џаковима.
  • После сваког изношења смећа морамо сами да оперемо улицу јер радници оставе за собом смећа а камиони су шупљи и остављају разне текућине из којих се осећа несносан смрад… а вода којом перемо наравно и њу сами плаћамо.
Подели на мрежама

Повезани чланци