„Отпорне и гласне“ – трибина о положају новинарки

„Отпорне и гласне“ – трибина о положају новинарки

Новинарке су изложене нападима и претњама и на интернету и у стварности, због тога што су жене и зато што најчешће извештавају о важним и осетљивим друштвеним проблемима. Прилика да се из прве руке чује са каквим се изазовима, претњама и притисцима новинарке свакодневно суочавају била је трибина „Отпорне и гласне“ коју су организовали БеФем, ЦИНС и КЦ Град уз подршку амбасаде Краљевине Холандије.

Према висини и редовности зарада, радном статусу, условима рада и могућностима решавања различитих важних егзистенцијалних питања, положај новинарске професије је веома тежак. У медијима данас ради више новинарки него новинара, али су у мањем броју на уређивачким и позицијама одлучивања.

Ради се о томе да новинарке под један, имају веома мале плате. Под два, немају позиције моћи, односно уређивачке позиције које углавном држе мушкарци. Оно што код новинарки такође представља проблем је тај вид узнемиравања који оне свакодневно трпе да ли на терену, од колега или саговорника, јер ми живимо у таквом једном систему где је патријархат веома изражен – истакла је новинарка листа „ДанасЈелена Диковић.  

У новинарству жене морају много више да раде и доказују се да би напредовале на послу у односу на мушке колеге, а истовремено су за исти посао често мање плаћене од мушкараца, један је од закључака  истраживања ЦИНС-а „Мораш да будеш супержена“ о положају истраживачких новинарки у Србији, Црној Гори и Северној Македонији.

У том смислу, истраживање показује фине механизме притисака и свих наших борби сакодневно, чак и кад нисмо свесне да се то дешава. Најјачи утисак је управо тај да морамо да се доказујемо много више него наше мушке колеге, да доказујемо да ми то можемо, да смо паметне и да можемо све то да постигнемо, а са друге стране да будемо свесне да нећемо моћи да напредујемо онако како заслужујемо и да ћемо вероватно бити под већим притиском и трпети много веће увреде него колеге мушкарци – сматра новинарка ЦИНС-а Дина Ђорђевић.  

Колико је додатни изазов бити новинарка у локалним медијима и мањим срединама?

Сматрам да нема неке велике разлике у положају новинарки које раде у националним и локалним медијима, само што је нека врста специфичности локалних медија то што су то мале средине и можда је већи изазов бавити се темама које подразумевају истраживачки рад или анализу, а које могу утицати на некога ко је у позицији моћи – рекла је новинарка ТВ Форум Мирела Фазлић.  

Амбасадор Краљевине Холандије у Србији Јоуст Реинтјес, истакао је да су новинари и новинарке глас жена широм света.

Они некада ризикују животе како би извештавали о проблемима родно заснованог насиља, репродуктивних права и дискриминације и опасностима по жене током ратних сукоба. Често буду суочени са нападима, злостављањем и претњама, али настављају да доносе  важне фотографије и приче. То показује и ова изложба на Калемегдану – додао је Амбасадор Реинтјес.   

Изложбу фотографија Отпорност – приче жена које подстичу на промене посвећена женском отпору, у оквиру које је организована трибина, приредили су Фондација World Press Photo и Краљевина Холандија.

Подели на мрежама

Повезани чланци