Позиција жене у пријепољском спорту – на клупи за резервне играче

Позиција жене у пријепољском спорту – на клупи за резервне играче

У свим од 24 спортска удружења и клуба, који се финансирају из буџета општине Пријепоље, председници су мушкарци. Председник и сви запослени у Спортском савезу Пријепоља су мушкарци. Од 14 чланова радне групе, који су сачинили нацрт за Програм развоја спорта на територији општине Пријепоље за период од 2016. до 2018. године билo је 12 мушкараца и само две жене. Од седам особа које чине радну групу за креирање нацрта документа, који би одређивао нове критеријуме за расподелу општинског новца клубовима, шест су мушкарци, а само је једна жена.

Само након ових чињеница, јасно је каква је позиција жене у пријепољском спорту, али тачно стање женског спорта у овој општини најбоље ће се утврдити детаљнијом анализом буџетског новца за субвенционисање спорта.

sport-1

Родна анализа финансирања спортских организација

Одлуком о буџету општине Пријепоље висина опредељених средстава за ставку „Спорт и рекреација“ у 2014. години износила је 29 813 791 динар (3,032% буџетских средстава).  У 2015. није било већих промена, па је из општинске касе за спорт издвојено 29 580 791 (2,96% буџетских средстава).

Током  2014. и 2015. године из буџета општине финансирано је 6 мушких, 3 женска и 11 мешовитих клубова. Укупан број спортиста и спортисткиња у овим клубовима је око 1370, од тога је 487 жена, односно 35.5%.

За субвенционисање спорта и рекреације из буџета општине Пријепоље ове године је издвојено 26 милиона динара, односно 2,42% укупних буџетских средстава. За женске клубове  издвојено је тек 12,3 одсто средстава од ове укупне своте.

Постојећи критеријуми за расподелу новчаних средстава клубовима, а на основу општинских правилника, који важе од 2014. године, не препознају родни аспект, иако Закон о спорту каже да се из општинског буџета субвенционише спорт ради подстицања и стварања услова за унапређење спортске релаксације и бављења спортом, посебно деце, омладине, жена и особа са инвалидитетом. У пракси, у општини Пријепоље, то изгледа овако: за три фудбалска клуба: „Полимље“, „Јасен“ и „Жупски рубин“ издвојено је укупно око 8 и по милиона динара. Од мушких клубова из општинског буџета се финансирају још Рукометни клуб „Бели анђео“, Одбојкашки клуб „Фап Ливница“ и Кајак Кану клуб, са укупно близу 2 милиона 600 хиљада динара. Када су у питању женски клубови, из буџета су финансирани Одбојкашки клуб „Путеви Трендтекс“, Женски рукометни клуб „Пријепоље“ и Одбојкашки клуб „Бамби волеј“, са укупно 3 милиона 200 хиљада динара, што је тек нешто више од трећине новца који су добили фудбалски клубови. За 15 мешовитих клубова, у којима доминирају мушкарци, издвојено је око 7 милиона 800 хиљада динара.

sport-2

Председник Женског рукометног клуба „Пријепоље“ Бојан Милинковић каже да је задовољан подршком општине, али да је за виши ранг такмичења потребно и више средстава.

 „За сад делимо прво место и надамо се да ћемо бити јесењи шампиони, где нам се отварају врата Супер Б лиге. За то нам све, наравно, треба више средстава. Ми смо једини клуб у граду, где су од 5 чланова управног одбора – 4 жене и ја као председник клуба.  Не бих даље коментарисао то да ли су женски клубови у горем положају од мушких, како себе не бих довео у опасност да будем субјективан“, каже Милинковић.

У 2016. години субвенционисан је рад 24 спортска клуба и удружења, од тога 6 мушких, 3 женска и 15 мешовитих, с тим да је у току године дошло до прекомпоновања кошаркашких клубова. Мешовити кошаркашки клубови „Милешевац“ и „Рас“ су се 26. јуна ујединили, тако да је направљен женски кошаркашки клуб „Рас-Милешевац“ и мушки клуб „Милешевац“. Средства су подељена тако да су мушком клубу припала преостала средства мешовитог клуба „Милешевац“, а женском преостала средства клуба „Рас“. (Према незваничним подацима члана управног одбора клуба „Рас-Милешевац“, женске екипе су наследиле нешто више од 450 000 динара). Сада у КК „Милешевац“ тренира 105 мушкараца, а у КК „Рас-Милешевац“ 55 жена.

„Женске екипе немају довољно термина за тренинге. Рукометни тренинзи могу да се само изводе у спортској  дворани, кошаркашки у дворани и салама ОШ „Владимир Перић Валтер“ и „Свети Сава“, а само одбојкшки у скоро свим салама. Колико ја знам, КК „Милешевац“, ЖКК „Рас-Милешевац“, РК „Бели анђео“  ни РК „Пријепоље“  не наплаћују чланарине деци која тренирају, тако да – ето прилике за напредак, само треба подстаћи децу да се баве спортом. Девојчице и девојке не треба само да седе за компјутером, сликају се за друштвене мреже, дописују с друштвом и слично – све су лепе и у спортској опреми, младост је то“, каже Нада Цмиљановић Жунић, секретарка КК „Милешевац“.

sport-3

Она каже да би се и однос клуба према деци која тренирају променио када би било више жена у руководствима клубова.

„Ја их никад нисам гледала као могући извор прихода, него као своје, без последњих намера и жеље и за искоришћавањем. Мени је било битно да на здрав и квалитетан начин проводе своје слободно време. Од свих сам тражила као што сам тражила и од свог сина – школа на првом месту, па онда тренинг.“
„Опет зависимо мушких, јер они држе Спортски савез. Ето у Новој Вароши цео спортски савез води једна жена, која све организује, чак и Радничке спортске игре, где учествује  11-12 женских екипа у разним спортовима: малом фудбалу, одбојци, кошарци, рукомету, шаху, стоном тенису, надвлачењу конопца, бацању кугле, трчању на 60 и 100 метара итд.“, каже Нада Цмиљановић Жунић, секретарка КК „Милешевац“.
За 6 мушких клубова у 2014. години издвојено је 10 446 000, а за 3 женска само 2 736 000 динара. За мешовите је издвојено 5 546 400 динара, а осим у атлетском клубу „Полет“, у свим мешовитим клубовима је више мушких од женских чланова.
Када анализирамо 2015. годину, за мушке клубове је издвојено 11 106 513 динара, а за женске 3 230 688 динара. Мешовити клубови су из општинске касе добили 7 585 881 динара.
У 2016. години за мушке клубове је издвојено 11 055 183 динара, а за женске 3 206 510 динара.  За мешовите у којима у великој мери доминирају мушки чланови издвојено је 7 837 907 динара.
Критеријуми за расподелу новца спортским удружењима
Спортским клубовима новац се додељује на основу Правилника о категоризацијама и расподели буџетских средстава спортским организацијама (клубовима и удружењима) општине Пријепоље и Правилника о финансирању и суфинансирању потреба и интереса грађана у области спорта. Новац распоређује Комисија за доделу средстава у области спорта, на чијем је челу 2016. године био правник Александар Вујичић.
„Комисија је одлучивала на основу два правилника, по врло јасним критеријумима, међу којима се родни аспект као критеријум ни у ком случају не помиње. Када је у питању расподела средстава, сви постојећи критеријуми морају бити задовољени, а то да ли је клуб мушки или женски није ни на који начин утицало на висину средстава које је тај клуб добио“, каже Вујичић.

На основу Решења о именовању Комисије за доделу средстава у области спорта за 2016. годину, видимо да су 6 од 7 чланова комисије мушкарци, као и да је председник комисије мушкарац, што опет говори о укључености жена у процесе одлучивања у области спорта.

Петог септембра је оформљена радна група која треба да сачини нацрт новог правилника за расподелу буџетских средстава, по налогу Општинског већа општине Пријепоље, а због притужби појединих спортских организација да досадашњи правилник није добар. Од седам чланова радне групе, само једна је жена.

Финансирање Спортског савеза Пријепоља

За програме Спортског савеза општине Пријепоље у 2014. години издвојено је 7 802 611 динара, у 2015. години 4 480 326, а у 2016. години, закључно са 19.августом, из општинске касе Спортском савезу Пријепоља уплаћено је 2 485 000, од потраживаних 3 592 524 динара. Како општина не може из свог буџета исплаћивати плате запосленима у Спортском савезу, јер према категоризацији он спада у удружења, сви клубови који су субвенционисани из буџета општине Спортском савезу Пријепоља на име чланарине уплаћују по 20% од одобрених годишњих средстава. Тим поводом сваки од клубова склапа посебан уговор са Спортским савезом Пријепоља, у коме се наводе међусобне обавезе уговорних страна, односно за које услуге клуб преноси 20% средстава Савезу.

Правни оквир

Члан 137 Закона о спорту у ставу један каже: „Потребе и интереси грађана за чије се остваривање обезбеђују средства у буџету јединица локалне самоуправе, у складу са законом, јесу подстицање и стварање услова за унапређење спортске релаксације, односно бављења грађана спортом, посебно деце, омладине, жена и особа са инвалидитетом“.

Оваквом расподелом новца на спортске клубове и организације „унапређења спортске релаксације“ истакнутих циљних гупа, како каже Закон о спорту, не може бити, будући да је родни аспект у потпуности занемарен.

Законом о буџетском систему предвиђено је родно одговорно буџетирање на свим нивоима власти, што подразумева реструктурирање прихода и расхода по принципу родне равноправности.

Према дефиницији Савета Европе, родно буџетирање је увођење родно осетљивих политика у буџетски процес. То је родно заснована процена буџета, која укључује родну перспективу на свим нивоима буџетског процеса и реструктуира приходе и расходе у циљу промовисања и унапређења родне равноправности.

sport-4

Европска повеља о родној равноправности на локалном нивоу намењена је локалним и регионалиним управама Европе, које се њеним потписивањем јавно обавезују да ће следити принципе родне равноправности и спроводити одредбе прописане Повељом у својим срединама. Општина Пријепоље је једна од потписница Повеље, међутим, не поштује њене основне принципе.

У члану један ове Повеље се каже да је равноправност жена и мушкараца фундаментално право, а да локалне и регионалне управе ово право морају спроводити у свим доменима своје одговорности, укључујући обавезу да елиминишу све облике дискриминације, била она директна или индиректна.

Потписница такође признаје улогу спорта коју он има када је у питању  допринос животу једне заједнице, као и да жене и мушкарци имају исто право на равноправан приступ културним, спортским и рекреативним активностима и објектима.

У пракси, у општини Пријепоље, жене су знатно ређе на местима одлучивања и у управним одборима клубова у односу на мушкарце, а проценат средстава која се издвајају и расподељују на женске и мушке клубове није сразмеран проценту учешћа жена у спорту.

Стратегија развоја спорта у Републици Србији дефинише спорт као приоритет, који представља универзално средство у креирању и остваривању вредности, а којима се мењају друштва и развијају појединци и поједнике, развија фер плеј и тимски рад, афирмише демократија, остварују основна људска права и слободе, јача економија и подстиче заштита здравља грађана.

У Програму развоја спорта на територији општине Пријепоље за период од 2016. до 2018. године, наводе се потребе и интереси грађана, а на првом месту: „Подстицање и стварање услова за унапређење спорта за све, односно бављења грађана спортом, посебно деце, омладине, жена и особа са инвалидитетом“. У делу Програма означеном као „Визија“ наводи се: „Пријепоље у 2018. години видимо као општину у којој су спорт и рекреација доступни свакоме“, у „Приоритетима“ се каже: „Треба подстицати и стварати услове за унапређење спортске рекреације и „Спорта за све“, са посебним освртом на децу, омладину, жене, особе са инвалидитетом и стара лица“.

Да су креатори Програма развоја спорта у општини Пријепоље били свесни недовољне заступљености жена сведочи СВОТ анализа, где се под ставком „Слабости“ наводи: „Број жена у спорту, посебно у руководећим структурама“.

Адмир Мушовић, председник радне групе за израду Програма развоја спорта на територији општине Пријепоље за период од 2016. до 2018. године каже да је један од циљева Програма подстицање жена да се баве спортом, али и да су у изради нацрта Програма од 14 особа учествовале само две жене.

Ако желимо да створимо друштво засновано на равноправности, неопходно је  да родни аспекат буде важна ставка приликом сваког планирања и расподеле средстава, јер је то кључ економског и друштвеног успеха једне локалне заједнице, а у овом случају и равномерног физичког развоја омладине оба пола у једној општини.

Ovaj tekst je proizveden u okviru granta koji finansira Evropska unija, dodeljenog u okviru Medijskog programa 2014. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost foruminfo.rs  i ni u kom slučaju ne odražava stavove Evropske unije.

Projekat se realizuje u okviru programa podrške: „U vašem Fokusu“ koji izvode Nezavisno udruženje novinara Srbije, Poslovno udruženje Lokal pres i Toplički centar za demokratiju i ljudska prava, u okviru Medijskog programa 2014.

doc1

Подели на мрежама

Повезани чланци