Стипендије за студенте са хендикепом као подршка за равноправно образовање

Стипендије за студенте са хендикепом као подршка за равноправно образовање

Удружење студената са хендикепом покренуло је заговарачку иницијативу  да јединице локалних самоуправа, у оквиру конкурса за ученичке и студентске стипендије, имају ублажене услове за младе са хендикепом који се школују. O значају  оваквог вида подршке за студенте са хендикепом за Телевизију Форум говоре бивши и садашњи студенти из Пријепоља Хамед Подбићанин и Јања Дробњак.

Хамед Подбићанин из Бродарева завршио је Вишу пословну школу у Београду. Током студирања био је члан Удружења студената са хендикепом што му је у великој мери помогло у остваривању одређених права. Свестан је значаја стипендијe као вида подршке особама са хендикепом.

Стипендију од своје општине нисам користио због просека који је био прописан условима, а ми често нисмо успевали да остваримо и достигнемо тај просек и то нам је правило проблем да уопште аплицирамо за стипендију. Од града Београда, где сам студирао, имао сам стипендију и то ми је у великој мери олакшавало у школовању, како на дневном тако и на месечном нивоу, а то је у многоме олакшавало и мојим родитељима – каже Хамед Подбићанин.

Пријепољка Јања Дробњак је студенткиња 4. године Правног факултета у Крагујевцу. Болује од лакшег облика артрогрипозе. До сада није користила никакву стипендију, нити је знала да као особа са хендикепом има право на то. Сматра да млади са хендикепом имају много веће трошкове приликом студирања.

Ја сам морала да се преселим са једне дестинације на другу како би била ближе свом факултету. Мој проблем са стопалима није видљив, али ја га имам и то је очигледно. И знате када ви морате пет пута у току дана да идете на вежбе на факултет, а наши родитељи нису увек били у могућности да нам обезбеде новац да би могли да идемо таксијем. Једноставно, јако нам је тешко – каже студенткиња права Јања Дробњак.

Стипендија за особе са хендикепом није награда, већ подршка при образовању која им омогућава да буду равноправни.

Треба да будете свесни да постојимо и ми. Колико год ружно звучало „ми“ и „ви“, али ми се осећамо да смо другачији и то је јако велики проблем. Сматрам да се то дешава свугде и да треба да се буди свест о томе да се подршка даје и на другачије начине. Наравно да би нам значила и материјална подршка, јер просто то је неминовно, посебно када сте студент. Знамо колико је новца данас потребно свим студентима, а посебно нама који често морамо да плаћамо такси и разне терапије. Једноставно, много је ствари које морамо да урадимо ван студија и ван учења – искрена је Јања.

Истраживање Удружења студената са хендикепом о условима конкурса за стипендије локалних самоуправа показало је да само 14 од укупно 98 локалних самоуправа у Србији, препознаје ученике и студенте са хендикепом као групу младих којима је потребан неки вид подршке.

Ја бих апеловао на општину Пријепоље да омогући блаже услове за стипендије, како средњошколцима тако и студентима, како би им олакшали школовања, а самим тим би анимирали много већи број особа са хендикепом да наставе средњошколско и факултетско образовање – поручује Хамед Подбићанин.

Поруку има и Јања.

Није поента да ви сада чујете мене и мог пријатеља и да кажете да нам је тешко и да се запитате како ћемо то издржати. Мислим да то заиста није поента. Не јављамо се ми због тога. Јављамо се да пробудимо свест о томе да смо и ми ту – поручила је на крају Јања.

Охрабрује податак да је Удружење студената са хендикепом само током прошле године пружило подршку да 105 студената и студенткиња оствари право на стипендију. Јер, према резултатима Пописа  из 2011. године у Србији свега 6,5% особа са хендикепом има завршено више или високо образовање. Са друге стране, у Европској унији 29,4 одсто особа са хендикепом стиче високо образовање у поређењу са 43,8 одсто оних без хендикепа.

Више у видео прилогу:

Подели на мрежама

Повезани чланци