Поводом Дана цивилне заштите – 1. марта, руководство општине Пријепоље организовало је састанак са члановима општинског Штаба за ванредне ситуације и начелником Одељења за ванредне ситуације Миланом Млађеновићем на којем се разговарало о тренутном стању система цивилне заштите у Пријепољу и плановима за формирање јединица опште намене, о чему је одлуку донело Општинско веће крајем прошле године.
Цивилна заштита у Србији после више од две деценије поново добија на значају а колико је битно радити на њеном јачању може се видети на примеру општине Пријепоље, коју су, након три поплавна таласа Лима, пре неколико дана погодиле и обилне снежне падавине. Тако је Пријепоље 1. март – Дан цивилне заштите дочекало са две проглашене ванредне ситуације – 18. јануара због надоласка Лима и поплава које је изазавао и 28. фебруара због обилних снежних падавина. На састанку код председника општине Пријепоље Драга Попадића, организованом поводом овог дана, руководство општине је са члановима Штаба за ванредне ситуације и начелником Одељења за ванредне ситуације Миланом Млађеновићем разговарало о тренутном стању система цивилне заштите.
„Министарству унутрашњих послова је, на нивоу Одељења за ванредне ситуације у Пријепољу, образовало три вода специјализоване јединице за гашење пожара, по један за сваку општину на територији надлежности. Такође, образован је вод за пружање прве помоћи и збрињавање као и Одељење за спасавање и рад на води. Припадници ових специјализованих јединица цивилне заштите прошли су основну обуку, а на годишњем нивоу се организују тренинзи како би, приликом ангажовања, на прави начин одговорили задатој ситуацији“, каже начелник Одељења за ванредне ситуације Милан Млађеновић.
Осим постојећих специјализованих јединица при МУП-у, ускоро ће бити формирана јединица опште намене и одељење за узбуњивање који ће бројати нешто више од 50 припадника, а њихово опремање и обучавање је у надлежности локалне смоуправе. Ове јединице су намењене као помоћ професионалним јединицама за послове и задатке лакшег обима, каже Млађеновић. Председник Општине Пријепоље Драго Попадић каже да ће се, након одабира кандидата, приступити опремању ових јединица, а шансу за набавку опреме види и у потенцијалној сарадњи са општинама из окружења кроз прекограничне пројекте.
Основну улогу Цивилна заштита има у случају ванредних ситуација, које превазилазе могућности редовног деловања надлежних органа. Сектор за ванредне ситуације МУП-а интензивно ради на јачању цивилне заштите, а до сада је формирано 111 специјализованих јединица. Основну обуку прошло је око 2.800 припадника који су распоређени у специјализоване јединица цивилне заштите за гашење пожара, спасавање на води и под водом, пружање прве помоћи, радиолошко-хемијско-биолошку заштиту, спасавање из рушевина, збрињавање и слично.
Међународна организација за цивилну заштиту која промовише рад служби цивилне заштите широм света и указује на значај њихове сарадње и потребе солидарности у заједничкој борби, на Генералној скупштини 1990. године установила је 1. март као Светски дан цивилне заштите. Тог дана, 1972. године усвојен је статут ове организације као оквир њеног деловања.