Власт у Пријепољу наставља да „гура“ Сопотницу у цеви – еколози најављују отпор

Власт у Пријепољу наставља да „гура“ Сопотницу у цеви – еколози најављују отпор

Фирма „Хидропауер БГД“, по чијем је захтеву урађен Нацрт плана за две минихидроелектране „Липовица“ и „Вир“ на Сопотници, Општинској управи и Општинском већу општине Пријепоље послала је опомену пред тужбу, јер од 2020. године нису добили никакву информацију да ли је План усвојен на Скупштини. Општинско веће дефинисало је Закључак којим ће у процедуру вратити на дораду планска документа за изградњу минихидроцентрала. Еколошки активисти најављују отпор као и пре више од три године.

Инвеститор израде Нацрта плана за две минихидроелектране „Липовица“ и „Вир“ на Сопотници фирма „Хидропауер БГД“ своје право да буде инфомисана шта се дешава са Одлуком о доношењу Плана детаљне регулације на Скупштини општине Пријепоље планира да потражи преко надлежних институција. На овај потез их тера скоро трогодишње ћутање Општинске управе Пријепоље која им не шаље повратне информације. Случајно, или не, опомена пред тужбу је стигла само седам дана након што је  Општинско веће на седници одржаној 16. децембра актуелизовало изградњу минихидроелектрана на Сопотници. Да ли је у питању лоша комуникација или синхронизована акција у циљу изградње на локацијама које не постоје ни у Катастру минихидроелекрана Србије, урађеном још 1987. године, свако нек просуди сам. Тек, Општинско веће је брже боље саставило Закључак, који иде у правцу изградње.

Морамо тражити од имаоца јавних овлашћења поново сагласности, које се надамо да ћемо овај пут добити као и први пут, јер је то само обнављање захтева. Када се то деси, тек се тада стичу услови за издавање грађевинских дозвола и разматрање њихове изградње. Ово су само предуслови за добијање грађевинских дозвола за изградњу малих хидроцентрала. Пошто је држава суочена са великом енергетском кризом, надамо се да ћемо успети да прибавимо дозволе и да ће на добробит државе Србије овај проблем са изградњом бити решен и процедура настављена.

У причу о добробити државе и правдање уништавања природе енергетском кризом не верује председник Удружења „Пријатељи Сопотнице“ Будимир Тешевић. Сматра да је река Сопотница јавно добро тренутно доступно свима, а стављањем у цеви био би прекинут  њен природни ток, а биодиверзитет би био уништен.

Једино моје објашњење је да се ту ради о неким личним интересима појединаца, који ту причу поново актуелизују ради неке личне користи. Атак на сопотничку реку и стављање Сопотнице у цеви је злочин не према природи, него и злочин према човечанству. Узмимо пример хидроелектрана у Грачаници, где је човек прошлог лета током суше хтео да стави своје кабло у тај некакав цевовод да би напојио стоку и да наводњава вртове, власник је рекао да не може, да је он то платио. Е можете замислити кад би неко сутра дошао и рекао Сопотничанима „е не може, ово је моје сада!“ Неће моћи тако. Ми ћемо се свим законом дозвољеним средствима супротставити тој градњи, а ако буде требало, ми ћемо и својим телима бранити то – најављује Будимир Тешевић.

Одборник Странке демократске акције Санџака Едиб Кајевић је на прошлом заседању Скупштине општине Пријепоље допунио дневни ред разматарњем одлуке о забрани изградње минихидроелектрана на територији општине Пријепоље, што је подржао и део одборника и одборница власти. Гласање по овој тачки заказано је за понедељак 16. јануар, а Тешевић нема недоумица како би Скупштина требало да се изјасни.

Генералним планом Републике Србије на Сопотници није предвиђена ниједна минихидроелектрана. Нашим генералним Планом такође није предвиђено. Откуд се сад повампирила та прича да је то правно основано. Та нека прича да ће неко тужити, нека тужи онога ко му је обећао, нас није нико ни питао. Ја овим путем апелујем и још увек верујем да ће у тој Скупштини наћи одређен број отреситих, паметних, трезвених људи који ће рећи: „Људи, немојмо то да радимо, то је злочин!“.

Тешевић напомиње да би наводни материјални ефекат који би се добио изградњом минихидроелктрана био много мањи од онога што би се урушило, а да би последице које би настале по животну околину и по село уопште, биле катастрофалне. Подсећамо, део овог подручја 2005. године проглашен је за Споменик природе под називом „Слапови Сопотнице“, којим управљају пријепољски планинари. То је заштићено природно добро од националног значаја прве категорије. У одлуци Владе наведено је да се ставља под заштиту ради очувања морфо-хидролошких вредности представљених са четири крашка врела, више извора и седам бигрених тераса преко којих отичу врелски водотоци градећи живописне водопаде и слапове, ради очувања и унапређења лепоте предела и уређења заштићеног простора, као и ради очувања разноврсности дивљег биљног и животињског света, а у интересу науке, образовања, културе, рекреације и туризма.

Погледајте наше претходне текстове о изградњи МХЕ на Сопотници
 
 
Подели на мрежама

Повезани чланци