За очување културног наслеђа Пријепоља 4,2 милиона динара од Министарства културе

За очување културног наслеђа Пријепоља 4,2 милиона динара од Министарства културе

Министарство културе Републике Србије подржало је два значајна пројекта Музеја у Пријепољу. За реконструкцију крова на кући Јусуфагића опредељено је 3,2 милиона динара, док је за наставак археолошких истраживања у манастиру Пустиња издвојен милион динара.

Кућа Јусуфагића на Чаиру, споменик културе од великог значаја, сведочи о начину живота једне беговске породице с краја 19. и почетка 20. века. Овај објекат, који је први пут реконструисан 2012, а потом и 2020. године, поново ће бити обновљен, овога пута реконструисаће се кров.

Овогодишња, изузетно значајна санација, коју је Министарство културе подржало са 3,2 милиона динара, односи се управо на реконструкцију кровне конструкције, објашњава Звонко Мандић, в.д. директора Музеја у Пријепоља. Додаје да ће се радови изводити у консултацији са Заводом за заштиту споменика културе у Краљеву, с обзиром на то да је Јусуфагића кућа под заштитом.

Иако стална етно поставка привлачи пажњу посетилаца и туриста, потенцијал објекта још увек није у потпуности искоришћен. Зато је у плану да се, наконреконструкције крова, настави са уређењем приземља. За те намене, Музеј је аплицирао за додатна средства путем пројекта прекограничне сарадње.

Иако цео објекат још није стављен у функцију етнолошке поставке, циљ нам је да га у будућности у потпуности опремимо савременим медијским средствима и ВР технологијом, ради веће видљивости и доступности, истиче Мандић.

Средства Министарства културе  у износу од милион динара, опредељена су и за још један значајан пројекат Музеја, наставак археолошких истраживања у манастиру Пустиња, започетих прошле године на иницијативу грађана и Епархије милешевске, која су већ довела до важних открића.

Том приликом дошло се до једног изузетно значајног открића. Пронађен је изузетно редак артефакт, оловни печат, који сведочи да манастир Пустиња, супротно досадашњем веровању, није посвећен светим апостолима Петру и Павлу, већ светом Симеону Мироточивом, прича саговорник.

Пројекти ће ускоро бити реализовани, након потписивања уговора и завршетка пратеће папирологије, а из Музеја најављују још активности усмерених на очување и промоцију културног наслеђа.

Подели на мрежама

Related Articles