Ћетенија уз пјесму и игру – Традиција отргнута од заборава

Ћетенија уз пјесму и игру – Традиција отргнута од заборава

Манифестација „Ћетенија уз пјесму и игру“ у четвртак вече у галерији Дома културе у Пријепољу окупила је бројне љубитеље ове традиционалне посластице, али и све оне који воле да уживају у дружењу уз севдалинке.

Ћетенија је вековима била разлог за окупљања и дружења у нашем крају, прилика за удварање, али и песму и игру. Увек се спремала током хладних зимских дана, а рецепт за њену припрему се преносио са колена на колено.

У састав ћетеније иде килограм шећера, 250 млилитара воде, један лимун. То се састави и куха све док не добије једну румену боју. Кад то скухамо, онда изручимо на једну велику тепсију, коју смо претходно помастили. Онда мјешамо кашикама док се не прохлади, а затим смесу дигнемо на руке и онда истежемо, истежемо, истежемо… Што више – то боље. Кад видимо да маса добије златну боју, значи да је довољно истежена и стављамо је на брашно – описује главна мајсторица Џева Мезилџић.

Док су вредне мајсторице сједињавале шећерну масу са печеним брашном, присутни су уживали у севдалинкама Градског тамбурашког оркестра из Пљеваља и играма Фолклорног ансамбла Дома културе Пријепоље.

Главни циљ ове манифестације, коју четврти пут организује Дом културе у Пријепољу уз подршку Министарства културе и информисања, јесте очување традиције и обичаја нашег краја.

За саму манифестацију постоји велико интересовање како наших суграђана, тако и људи са стране. Данас имамо госте и из других градова. Имамо и два госта из Немачке, који су случајно били у Пријепољу и изразили жељу да учествују у самом процесу ћетеније. Нама је јако важно да обновимо ову традицију, која је апсолутно аутентична – каже директорка Дома културе у Пријепољу Адмира Мостарац.

Координатор пројекта Ибрахим Аличковић је додао да је Дом културе предузео све кораке како би се ћетенија уврстила на листу нематеријалног културног наслеђа Републике Србије.

Сви присутни су имали прилику да пробају ову традиционалну посластицу. Неки су први пут осетили специфични укус овог слаткиша, док је код других пробудио сећање на нека минула времена.

Одушевљење публике је било довољно признање организаторима да је манифестација успела, а вредне домаћице, које су још једном показале своје умеће, подстакле су многе жене да и саме пробају да направе ћетенију и на тај начин обичај припреме ове посластице отргну од заборава.

Више у видео прилогу:

Подели на мрежама

Повезани чланци