Индивидуална ложишта највећи загађивачи ваздуха у Пријепољу

Индивидуална ложишта највећи загађивачи ваздуха у Пријепољу

Човек у току дана у просеку удахне 22 хиљаде пута, а поред кисеоника, угљендиоксида и азота, у свој организам уноси и штетне материје, попут сумпор-диоксида, чађи, азотних оксида, амонијака, тешких метала и других штетних честица. Крајем октобра Београд је био најзагађенији главни град на свету, а са почетком грејне сезоне драстично се повећало загађење ваздуха и у целој земљи.

Иако смо сви у школи учили да је ваздух смеша гасова без мириса, укуса и боје, све чешће се уверавамо да није баш тако. Наш субјективни доживљај потврђују резултати сајтова специјализованих за мерење квалитета ваздуха, који су крајем октобра ове године Београд означили као најзагађенији главни град на свету.

Главни узрочник такве ситуације су индивидуална ложишта, затим саобраћај у Београду и временски услови који су тих дана били у Београду, тј. појачана магла – објашњава Јелена Ћубић, оснивачица Еколошког удружења „Зелено срце“.

Највећи ризик по здравље људи представљају ПМ 2.5 честице.

То су ситне честице чађи, прашине и дима, које су промера 2.5 микрометра. Они чине 3% дебљине људске длаке. Нешто крупније честице могу да се таложе на тло, као што су ПМ 10, док се ове ситније најдуже задржавају у ваздуху. Оне имају способност да вежу тешке метале, а пошто су тако ситне, уношењем ваздуха продиру директно у плућа, до алвеола и могу да продру чак у крвоток – упозорава Ћубић.

Сваке године од последица загађености ваздуха у Србији умре oко 6.600 људи, подаци су Светске здравствене организације, која упозорава да је 8% смрти од кардиоваскуларних болести узроковано управо изложеношћу ПМ честицама.

Појачана концентрација тих честица доводи до тога да се ми брже замарамо, да немате довољан унос кисеоника у плућа, и да самим тим вршите већи притисак на плућа. Срце онда почиње много јаче да ради и ово је много горе за кардиоваскуларне болеснике него за болеснике респираторне. Посебно је важно да особе које се сада опорављају од короне прате колико је честица ПМ у ваздуху, јер сигурно утиче на њихово здравље – истиче Јелена Ћубић.

Удружење „Зелено срце“ је поставило мераче загађености ваздуха у Пријепољу, Бродареву и Прибоју, па сви бесплатно и лако могу проверити квалитет ваздуха у реалном времену.

Током целог пролећа и лета, и до скоро, док није почело да се ложи, квалитет ваздуха и у Пријепољу и у Прибоју је био одличан. Дакле баш је био доброг квалитета ваздух. Већ сад, када је кренуло да се ложи, квалитет ваздуха је умерено добар или лош. Морам вам рећи да знатно утиче магла на квалитет ваздуха, јер што је већа магла, мањи је квалитет ваздуха – закључује.

Хемичарка Јелена Ћубић је истакла да су главни загађивачи ваздуха у Србији и региону термоелектране и да би се преласком на чистије изворе енергије у великој мери смањило загађење. Смањењу би допринео и прелазак домаћинстава и градских котларница на грејање на биомасу или гас, побољшање енергетске ефикасности зграда и већа контрола издувних гасова аутомобила и продуката сагоревања у индустрији.

Подели на мрежама

Повезани чланци