Кампања 16 дана активизма против насиља над женама – насиље кривично дело већ 20 година

Кампања 16 дана активизма против насиља над женама – насиље кривично дело већ 20 година

Међународни дан борбе против насиља над женама обележава се 25. новембра. Ово је уједно и дан када почиње кампања 16 дана активизма против насиља над женама. У фокусу овогодишње кампање 16 дана активизма против насиља над женама је обележавање 20 година од измена Кривичног законика, којима је породично насиље постало кривично дело. Овогодишњи слоган, али и порука кампање је „Не заборављамо нашу историју, градимо бољу будућност!“

Захваљујући изменама Kривичног законика пре 20 година, породично насиље је постало кривично дело. Ово је историјски датум вишевековне женске борбе  када је породично насиље престало да буде приватна ствар и постало друштвени проблем.

Жене су оне које су донеле правду, жене су феминисткиње кроз активизам, кроз академске радове, кроз сарадњу са политичаркама и различите врсте лобирања успеле су ту правду да донесу. Оно што нама остаје јесте да друштво то препозна. Оно што је мени као феминисткињи млађе генерације важно јесте да пошаљемо поруку свима да ми данас не бисмо били у овој ситуацији коју узимамо здраво за готово да није било феминистичког активизма. То што су се феминисткиње избориле за тај закон нама говори да је феминистичка политика и феминистички активизам неопходан елемент за било какав друштвени развој – каже Милица Батричевић из Бефем-а.

О насиљу према женама све више се говори и извештава у медијима, свест људи се мења. Држава кроз законе препознаје насиље у породици, али је важно да институције и друштво препознају овај проблем кроз превенцију, образовање и правовремено реаговање. Виктимолошко друштво Србије из Београда се већ 25 година залаже за права свих жртава.

Ових дана смо сведоци да многе организације, како државне тако невладине, се укључују у кампању 16 дана активизма и да желе да ставе у први план оно што је у претходном периоду урађено. Оно што је највећа заслуга Виктимолошког друштва јесте управо залагање за промене закона и први модел закона Виктимолошко друштво је написало још покрајем 90-их година. Мислим да би кампања требало да траје током целе године и да ми шаљемо поруку жртвама и да радимо на побољшању њиховог положаја – истиче Јасмина Николић из Виктимолошког друштва Србије.

Повезивање и умрежавање жена, женских група и организација један је од резултата кампање. Тако је Удружење Форум жена Пријепоља прошле године окупило представнице Удружења из југозападне Србије и Златиборског округа које су са заједничке уличне акције поручиле да насиље није приватна ствар. 

Није мала ствар да имате у свету преко 100 држава где више од 1000 организација у исто време нешто раде. Та енергија мора да се повеже, мора у неком тренутку квантитет да пређе у квалитет. Са друге стране, свака наша кампања и излазак на улицу је охрабрење особама које доживљавају насиље и потврда да то што им се дешава у породици и приватној сфери од људи које воле да је то неправично и кажњиво. Зато је за мене када кажем кампања 16 дана активизма то повезивање жена на светском нивоу у борби против насиља и неправде – објашњава Рада Гујаничић из Женског центра Ужице.

Женске организације ће промоцијама књига, уличним акцијама, конференцијама обележити кампању. Рада Гујанчић је добитница Награде за допринос унапређењу права жртава Виктимолошког друштва за ову годину.

Добити награду од својих који суштински разумеју оно што радите је један посебан осећај – каже добитницда признања.

Женске организације и активисткиње у оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама“ истичу да је борба против родно заснованог насиља и даље у фокусу женског покрета у Србији. Подсећају да је феминистичка политика неопходна за бољу будућност целог друштва. Ово је глобална, светска кампања коју обележава више од 1000 организација у више од 100 држава света. Кампања почиње 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава се 10. децембра Међународним даном људских права.

Подели на мрежама

Повезани чланци