Сви морају допринети елиминсању дискриминације жена

Сви морају допринети елиминсању дискриминације жена

Конференцију је отворила директорка Мреже СОС Војводина Биљана Степанов, која је координирала израдом Извештаја из сенке, који је припремио тим партнерских организација цивилног друштва и независних експерткиња.

Присутнима су се обратили и заменица шефа Делегације Европске уније у Србији Матеја Норчић Штамцар, директорка Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији Милана Рикановић, амбасадорка Аустралије Рут Стјуарт, директорка Канцеларије за људска и мањинска права Републике Србије Сузана Пауновић и потпредседница Владе Србије и директорка Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.

Представнице и представници организација цивилног друштва, владиних институција и независне експерткиње су представиле, из угла својих области, главне проблеме у примени Конвенције о елиминсању свих облика дискриминације жена.

Држава је позвана да што пре усвоји Закон о родној равноправности са квотом од 50% и да га осим представничког прошири и и на извршна тела као и да уведе функционалне механизме заштите.

Било је речи о неопходности унапређења приступа правди и бесплатној правној помоћи, унапређењу заштите жена од свих облика насиља, а не само породичног и партнерског, оснивању алиментационог фонда, искорењивању присилних и малолетниких бракова, родно – одговорном буџетирању.

Истакнуто је да је приметно јачање антиродног дискурса и промоције жена искључиво као мајки, недовољног информисања и неадекватне заштите жена на селу, Ромкиња, жена са инвалидитетом, старијих жена, мигранткиња и припадница ЛБТ популације и њиховој незаступљености у јавном животу.

Говорило се о неопходности усвајања новог нацрта Закона о забрани дискриминације, усклађивању Закона о родној равноправности са одредбама Конвенције, али и истакнуто да Координационом телу за родну равноправност недостаје адекватан буџет, довољно особља, а посебно политичка независност.

Речено је да локални механизми за родну равноправност нису успостављени у свим општинама, да не постоји адекватна сарадња државних институција на локалном, регионалном ни националном нивоу са организацијама цивилног друштва.

Као закључак конференције дефинисани су индикатори за праћење примене закључних препорука Комитета за елиминисање дискриминације жена.

Подели на мрежама

Повезани чланци