Светски дан борбе против трговине људина – У прва три месеца ове године идентификоване 34 жртве

Светски дан борбе против трговине људина – У прва три месеца ове године идентификоване 34 жртве

Светски дан борбе против трговине људима различитим акцијама обележавају женске организације чланице Антитрафикинг мреже, међу којима је и Форум жена Пријепоља. Проблем трговине људима у фокусу је рада невладине организације „Астра“, која жртвама помаже путем СОС телефона и кроз бројне активности, међу којима је и акција прикупљања средстава на платформи Донације.рс.

Најзаступљенији видови трговине људима код нас и у свету су сексуална и радна експлоатација, а жртва трговине људима може постати свако, без обзира на старост, материјални статус и ниво образовања. Подаци Бироа за борбу против трговине људима показују ипак да су у више од 50%  случајева идентификованих жртава трговине људима у Србији углавном деца и малолетне девојке старости од 11 до 17 година.

Почетак године обележио је случај „Индијци“, односно велики случај радне експлоатације, где је преко 200 радника крајем 2019. и почетком 2020. било експлоатисано на грађевини у Србији. Они су преко једне посредничке фирме били ангажовани да раде на капиталним инвестицијама у Србији – каже Христина Пискулидис, из невладине организације „Астра“.

Статистика Бироа за борбу против трговине људима за први квартал 2020. године забрињава, јер показује да су у прва три месеца ове године идентификоване 34 жртве трговине људима, док је у целој 2019. идентификовано 39 жртава.

Христина истиче да је услед пандемије проблем трговине људима још мање видљив, односно, на њега се не обраћа пажња, док су се трговци људима извештили да врбују своје жртве путем Интернета.

Трговина људима је проблем који погађа целу заједницу, па је важно да заједница препозна жртве, пријави сумњиве случајеве и пружи им подршку.

То су људи поред којих можемо пролазити свакодневно. То може да буду радници на грађевини, бака или дете које проси, млада девојка у пратњи мушкарца, људи који су нам блиски… Потребно је само обратити мало више пажње на њих и наћи начин да им помогнемо. Један од начина је и кампања на сајту Донације.рс, где сакупљамо новац за директну помоћ жртвама трговине људима и њиховој деци, с обзиром на то да нас на јесен чека други талас, да су потребна додатна средства за онлајн наставу. Желимо да им на неки начин олакшамо тај почетак школске године и те издатке везане за септембар. Наша порука је да се промена прави заједништвом и заиста наше мало неком може да значи много – истиче Христина Пискулидис.

Светски дан борбе против трговине људима 30. јул, установљен је резолуцијом Генералне скупштине Уједињених Нација новембра 2013. године, са циљем да се указивањем на штетност ове појаве и охрабривање појединаца да пријаве сумњиве случајеве утиче на њено смањење и искорењивање.

Подели на мрежама

Повезани чланци