Велика незапосленост младих последица неусклађености образовног система са потребама тржишта

Велика незапосленост младих последица неусклађености образовног система са потребама тржишта

По завршетку средње школе или факултета, велики број младих се суочава са немогућношћу запослења. Међу незапосленима са високим или вишим образовањем, највише је економиста и правника – само у пријепољској општини више од  110 чека посао. Како би млади по завршетку образовања имали више шанси да дођу до радног места, неопходно је усклађивање образовног система са потребама тржишта.

image1

Усклађивања уписних квота са потребама тржишта рада, упркос вишегодишњим најавама , још увек нема.  С друге стране, сами млади, а и њихови потенцијални послодавци, често нису задовољни вештинама и знањем које су стекли кроз образовање. По изласку из средњошколских или факултетских клупа, суочавају се са немогућношћу запослења.

Покретање самосталног бизниса једно је од најбољих решења ,али већина младих нема довољно знања и информација како би своје предузетничке идеје на најбољи начин могли да спроведу у дело.

Према подацима Националне службе за запошљавање, у општини Пријепоље тренутно је без посла  четрдесет троје дипломираних економиста, 38 струковних економиста, 33 правника, 35 инжењера машинства и електротехнике, 15 лекара, 8 стоматолога, а у порасту је и број незапослених са завршеним учитељским факултетом.  Међу младима до 30 година са трећим и четвртим степеном, без посла је највише оних текстилне, економске и трговачке струке, затим медицинских техничара,  а није занемарљив ни број свршених гимназијалаца. Млади између 20 и 30 година старости чине више од 20% незапослених са евиденције Националне службе, што је за општину Пријепоље преко 1100 особа.

Подели на мрежама

Повезани чланци