Употреба родно осетљивог језика кроз призму младих

Употреба родно осетљивог језика кроз призму младих

У оквиру пројекта „Бустујмо нашу перспективу“, који  Форум жена Пријепоља и ТВ Форум реализују у сарадњи са Немачком развојном агенцијом ГИЗ, петоро пријепољских средњошколаца и средњошколки учествовало је у продукцији кратких видео клипова који за циљ имају промоцију родно осетљивог језика.

Да ли можемо говорити о равноправности у друштву, ако нема равноправности у језику? Зашто је важно да језик прати друштвене промене?  Ово су неке од дилема које је петоро ђака Пријепољске гимназије и Економско трговинске школе покушало да разреши кроз израду кратких видео клипова које су радили уз подршку запослених у Телевизији Форум. Иако је већини њих ово био први додир са продукцијом клипова, али и са овом темом, млади су показали да су веома креативни, да брзо уче и да лако усвајају нове вештине.  

Употреба родно осетљивог језика је важна због тога да коначно већ једном остваримо то да будемо на истом нивоу као и мушкарци па макар и по питању како ће нас звати и како ће нас ословљавати у односу на наше професије – каже ученица 4. разреда Економско трговинске школе Медина Џиновић.

За Ајлу Деленџић из Пријепољске гимназије тема родно осетљивог језика је на почетку била конфузна све док није имала час на коме се детаљније упознала са овом темом.

Сматрам да је тема веома важна у животима жена и самих професија којима се жене баве као и мушкарци – мишљења је Ајла.

И за Ајлину другарицу Мињу Лучић израда видео клипова је била јако корисна.

Научила сам много тога о родно осетљивом језику и надам се да ћу га у будућности више користити. И до сада сам се трудила, али сада знам много више о томе, много тога знам и он самом насатнку и знам колико је то важно.

За Теодору Ракић, ово је било једно јако занимљиво искуство.

Пре свега сазнала сам много нових ствари и сазнала сам колико се у ствари не прича довољно о овој теми, онолико колико би требало – сматра Теодора која похађа Пријепољску гимназију.

Своје искуство преноси нам и Сеад Шантић.

Што се мог искуства тиче, могу да кажем да је било одлично. Наставићу да примењујем родно осетљиви језик. Научио сам много тога на шта касније могу упућивати своје другаре и другарице – каже Сеад.

Они су у периоду од јуна до октобра долазили у просторије телевизије где су, заједно са медијским тимом, радили на усклађивању синопсиса које су припремили, али и прошли обуку у вези мобилног новинарства.

Снимали смо видео исечке. Свак је имао свој део који је говорио. Задовољна сам на крају како је све то испало – каже Ајла Деленџић, док је Сеад научио како се користи програм Канва. Мирела ми је баш доста помогла, а научио сам и многе друге стварио које до тада нисам знао – преноси своја искуства Сеад Шантић

Сусрет са камерама оставио је велики утисак на Теодору.

За мене је ово било корисно зато што сам се опробала и у улози водитељке, што ће ми послужити касније уколико одлучим да се бавим тим послом или неким сличним – каже Теодора Ракић.

Од мишљења да је накардно користити речи попут војникиња или слично, Медина је након овог искуства у потпуности променила мишљење.

Како сам урадила овај видео клип и како сам попричала са медијским тимом о свему овоме и прошла одређени вид едукације, схватила сам колико је то важно и да ћу ја почети да употребљавам родно сетљиви језик у свом свакодневном говору – искрена је Медина, док се Миња Лучић нада да ће се искуство продукције видео клипова, које јој је било изузетно занимљиво, у скоријој будућности поновити.

Борба око употребе родно осетљивог језика траје годинама и води се на свакодневном ниву и говору. Петоро младих из пријепољских средњих школа свакако је дало важан допринос израдом видео клипова. Закон о обавезној употреби родно осетљивог језика у медијима, образовању и јавној управи, ступа на снагу 1. јуна наредне године.

Подели на мрежама

Повезани чланци