Живот без дувана – Акција у Пријепољу поводом Националног дана без дуванског дима

Живот без дувана – Акција у Пријепољу поводом Националног дана без дуванског дима

Различитим акцијама широм Србије последњег дана јануара обележен је Национални дан без дуванског дима, под мотом " 365 дана без дувана". Овај датум уличном акцијом обележили су и активисти и активисткиње Канцеларије за младе општине Пријепоље. Истраживања показују да у Србији свака трећа пунолетна особа активно пуши, а пушење је један од тежих облика болести зависности.

Национални дан без дуванског дима акцијом „Живот без дувана – За бољу будућност нових генерација“ обележила је Канцеларија за младе општине Пријепоље. Уз дељење јабука суграђанима и суграђанкама, са пригодном изреком о здрављу, активисти и активисткиње су послали поруку да млади желе безбедно окружење без дуванског дима.

Према подацима БАТУТ-а, у свету сваке године услед употребе дувана и изложености дуванском диму превремено умире осам милиона људи, док на годишњем нивоу у Србији најмање 15.000 људи превремено умре због пушења. Најновији резултати истраживања Канцеларије за превенцију пушења Института за јавно здравље Србије, показују да је 2020. године пушило 36% пунолетних становника Србије.

Дувански дим садржи више од 7000 различитих супстанци, међу којима је преко 250 једињења опасних по здравље и око 70 материја за које је утврђено да изазивају малигна обољења. Употреба дувана угрожава и особе у окружењу које су изложене дуванском диму, укључујући одојчад и децу, узрокујући  бројне здравствене проблеме.

Резултати истраживања из 2020. године показују да епидемија Ковида-19 није битно утицала на пушачке навике код 91% пушача, 4% пушача је повећало број цигарета, исто толико је смањило број попушених цигарета у току дана, док је само 1% пушача престало да пуши. Ништа бољи ефекат није изазвало ни стављање упозорења на кутије о штетности пушења, а од 1. фебруара већина цигарета је поскупела за 10 динара по паклици, што би чак и оне који не маре превише за здравље, могло да подстакне да размишљају о економској рачуници ове штетне навике.

Подели на мрежама

Повезани чланци